9.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Балкан

Кирил Петков ќе биде опозиција

Копретседателот на „Продолжуваме со промената” Кирил Петков коментира дека нема да коалицираат со ГЕРБ, која победи на парламентарните избори во Бугарија, како и со...

На предвремените парламентарни избори во Бугарија победи коалицијата на Бојко Борисов – ГЕРБ-СДС со 23,5 отсто од гласовите

Податоците на социолошката агенција „Галуп” од паралелното пребројување на 100 отсто од гласовите покажуваат дека на предвремените парламентарни избори во Бугарија победи коалицијата на...

Брнабиќ: Притисокот врз Србија е еднаков на лицемерието на големите сили кои не притискаат

Премиерката Ана Брнабиќ рече дека „предизвиците со кои се соочува нашата Србија денес се огромни, живееме во најтешкото време во претходните две децении, од...

Вучиќ го заслади летот до Софија

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска имаше набиена агенда во Софија, каде присуствуваше на  церемонијата за отворањето на новиот интерконектор меѓу Бугарија и Грција. „На пат...

Мицотакис бара плафон од ЕУ за цена на гасот

Справувањето со последиците од енергетската криза, енергетската соработка, како и војната во Украина биле темите за кои грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис разговарал на одделните...

Вучиќ тврди дека 80 отсто од луѓето навиваат за руската страна

Србија нема да и воведе санкции на Русија, бидејќи се бори за својата политика каде што може, а политика на Белград е дефинирана со...

Вучиќ: Oвој проект е важен и за Србија и побара од претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен да ги вклучи и земјите...

Српскиот претседател Алексадар Вучиќ во обраќањето на церемонијата на пуштање во работа на гасниот интерконектор меѓу Бугарија и Грција (ИГБ) во Софија, изјави дека...

Рама: Нема поскапа струја за домаќинствата што трошат повеќе струја

Албанската Влада се предомисли па одлуката, што требаше да стапи во сила денеска, кој троши повеќе од 800 киловат часови месечно да плаќа поскапа...

Бугарите стравуваат од политички хаос по изборите

Бугарите, кои в недела ќе одат на четвртите избори за помалку од две години, претпоставуваат дека зимава ги чека недостиг поради зголемената инфлација поради...

Ѓукановиќ: Црна Гора остро го осудува секој обид за присвојување делови од Украина

Црна Гора остро го осудува секој обид за присвојување делови од територијата на украинската држава, изјави претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ. „Организирањето на таканаречените...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img