9.1 C
Ohrid
Friday, December 9, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Балкан

Украинската војна драматично ја погодува Србија

Притисоците врз Србија во наредниот период ќе бидат огромни и не само тоа, верувам дека ова е само почеток и дека ќе бидеме сведоци...

Вучиќ: Србија на барање на Северна Македонија ќе ѝ испорача 50.000 тони пченица и 25.000 тони пченка

Српскиот претседател Александар Вучиќ во вечерашното вонредно обраќање до јавноста за политичката и економската криза околу воениот конфликт во Украина, изјави дека Србија на...

Милановиќ: Српскиот народ има место на Запад, а не во Русија

Претседателот на Хрватска Зоран Милановиќ изјави дека местото на српскиот народ е на Запад, а не во Русија и додаде дека ќе го покани...

Вучиќ ги бара вистинските мерки за нормален живот

Ситуацијата во Европа и светот станува се потешка поради конфликтот во Украина и затоа српското раководство ги презема сите неопходни мерки за да обезбеди...

Уапсени 14 педофили во Белград

Во акцијата „Армагедон“ уапсени се 14 лица осомничени дека сториле кривични дела во кои жртви се деца, пренесуваат српските медиуми. Станува збор за кривични дела...

Додик ги нарече украинските бранители „вооружена банда“

Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, денес ги нарече украинските бранители „вооружена банда“, користејќи ја реториката што ја користеше рускиот претседател Владимир...

Вучиќ призна дека Србија трпи огромни притисоци

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека ситуацијата околу Украина воопшто не е наивна Вучиќ беше на отворањето на погонот на фабриката „Вакер Нојсон“ во...

Бугарија евакуира 200 лица од Одеса

Бугарската министерка за надворешни работи, Теодора Генчовска на вонреден брифинг соопшти дека денеска сите бугарски државјани кои се наоѓаат во Украина и изразиле желба...

Атина испрати протестна нота до рускиот амбасадор

Двајца грчки иселеници загинаа, а шест се повредени, меѓу кои и едно дете при бомбардирањето од руски авион на цивили во селото Сартана во...

Вучиќ конечно го обзнани ставот на Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ по седница на Советот за национална безбедност, вечерва изјави дека Србија е посветена на почитување на меѓународното право кое го...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img