23.9 C
Ohrid
Monday, May 23, 2022
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Балкан

Радев не се откажува од правата на Бугарите

Колку повеќе бугарската Влада се придржува до официјалната бугарска позиција изнесена во документите усвоени од Народното собрание и на последниот состанок на Консултативниот совет за национална безбедност, толку...

Брнабиќ: Србија го зазеде најхрабриот пристап во однос на војната во Украина

Премиерката Ана Брнабиќ изјави дека Србија во политичка смисла „јасно се определила“ кон конфликтот во Украина и тоа, како што рече, е во согласност...

Британскиот турист во Грција имал варичела

Британскиот турист во Грција кој се водеше како прв сомнителен случај на мајмунски сипаници во земјата, има варичела, а не мајмунски сипаници, покажаа испитувањата...

Грчката влада подготвува итен план за заштеда на струја во случај на целосен и подолг прекин на снабдувањето со руски гас

Грчката влада подготвува итен план за заштеда на струја во случај на целосен и подолг прекин на снабдувањето со руски гас, објави атинскиот весник...

Мајмунските сипаници стигнаа во Грција

Националната организација за јавно здравје на Грција (ЕОДИ) го испитува првиот сомнителен случај на мајмунски сипаници во земјата, а станува збор за турист од...

Следува силно невреме: објавен портокалов аларм во Хрватска

Следува силно невреме: објавен портокалов аларм, ХТ издаде предупредување Во Хрватска денеска е претежно сончево, особено во Далмација, но во доцните попладневни и вечерни часови...

На сила е само една ковид мерка во Грција

На почетокот на месецов Грција укина голем дел од рестрикциите за спречување на ширењето на ковид-19, а единствената мерка што сè уште е во...

Санкционирана Белорусија поради вмешаноста во украинската криза

Србија се усогласи со санкциите воведени од Европската Унија кон Белорусија во април годинава, поради „ситуацијата во Белорусија и вмешаноста на Белорусија во руската...

„Од 75 убиени хрватски витези, 30 родени во БиХ, не смееме да ги заборавиме“

Претседателот на Републиката Зоран Милановиќ денеска учествуваше на одбележувањето на 31-годишнината од основањето на специјалните сили на ХВ и Денот на командата на специјалните...

Се продава хрватскиот остров Мали Космич

Малиот приватен јадрански остров Мали Космач во Хрватска, во подрачјето Сплит-Далмација, се продава за 700.000 евра, според агенцијата за недвижности цена што може да...

НАЈНОВО

- Advertisement -spot_img