BioNTech ја презема фирмата за вештачка интелигенција со седиште во Лондон InstaDeep

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Германскиот фармацевтски гигант BioNTech објави дека ќе ја купи лондонската компанија за вештачка интелигенција InstaDeep.

BioNTech во соопштението рече дека ќе го купи InstaDeep за 362 милиони фунти (440 милиони долари) со дополнителни идни плаќања засновани на перформанси од 200 милиони фунти (243 милиони долари).

Купопродажниот договор треба да биде склучен во првата половина на 2023 година.

Во соопштението се додава дека овој чекор ќе му помогне на BioNTech да ги зголеми своите „способности за развој на лекови со помош на вештачка интелигенција и развој на имунотерапија и вакцини од следната генерација за елиминација на разни болести“.

Трансакцијата ќе додаде приближно 240 висококвалификувани професионалци низ работната сила на BioNTech.

Во ноември 2020 година, двете компании за прв пат соработуваа на развој на лекови со помош на вештачка интелигенција.

„Стекнувањето на InstaDeep ни овозможува да ги вклучиме способностите на вештачката интелигенција на дигиталниот свет во нашата технологија, истражување, откривање лекови, производство и процеси на имплементација“, рече Угур Сахин, извршен директор и ко-основач на BioNTech.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img