2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

BioNTech ја презема фирмата за вештачка интелигенција со седиште во Лондон InstaDeep

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Германскиот фармацевтски гигант BioNTech објави дека ќе ја купи лондонската компанија за вештачка интелигенција InstaDeep.BioNTech во соопштението рече дека ќе го купи InstaDeep за 362 милиони фунти (440 милиони долари) со дополнителни идни плаќања засновани на перформанси од 200 милиони фунти (243 милиони долари).

Купопродажниот договор треба да биде склучен во првата половина на 2023 година.

Во соопштението се додава дека овој чекор ќе му помогне на BioNTech да ги зголеми своите „способности за развој на лекови со користење на вештачка интелигенција и развој на имунотерапија и вакцини од следната генерација за елиминација на разни болести“.

Оваа трансакција ќе додаде приближно 240 висококвалификувани професионалци во работната сила на BioNTech.

Во ноември 2020 година, две компании за прв пат соработуваа на развој на лекови кои користат вештачка интелигенција.„Стекнувањето на InstaDeep ни овозможува да ги вклучиме способностите на вештачката интелигенција во дигиталниот свет во нашата технологија, истражување, откривање лекови, производство и процеси на имплементација“, рече Угур Сахин, извршен директор и ко-основач на BioNTech.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img