25.9 C
Ohrid
Wednesday, July 6, 2022

Apple се соочува со уште едно обвинение за нарушување на пазарната конкуренција во ЕУ

НАЈЧИТАНО

Американскиот технолошки гигант Apple ќе се соочи со уште едно обвинение за нарушување на пазарната конкуренција во ЕУ во наредните недели во истрагата поттикната од жалбата од сервисот за стриминг на музика Spotify, изјави извор во понеделникот.

Европската комисија минатата година го обвини Apple за ограничување на конкуренцијата на пазарот за стриминг музика со рестриктивните одредби на App Store кои ги принудуваат програмерите да го користат неговиот систем за плаќање и да ги спречат да ги известуваат клиентите за други опции.

Одредбите се под лупа во неколку земји, вклучувајќи ги САД и Обединетото Кралство.
Компанијата сега се соочува со уште едно обвинение за кршење на еднаква пазарна конкуренција во истрагата што ја започна Комисијата по жалба од шведскиот сервис за стриминг на музика Spotify.

Нови жалби се прикачуваат на веќе поднесена формална жалба кога ЕК собира докази или менува некои елементи од жалбата за да ги подобри шансите за успех.

Покрај истрагата за стриминг музика, таа е под лупа на практиката на ЕУ и на Apple за продажба на е-книги и нејзиниот Apple Pay, забележува Ројтерс.

Комисијата одби да ги коментира информациите за новите истраги, а Apple одби веднаш да коментира.

Доколку утврди дека компанијата ги прекршила европските правила за фер конкуренција, ЕК може да ја намали казната од 10 отсто од глобалниот промет, со наредба да се запре таквите практики.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО