Apple подготвува голема промена во своите преносни компјутери

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Уште кога Стив Џобс беше жив, Apple направи бројни тестови на екрани на допир за (лаптоп) компјутери, а резултатот не беше позитивен. Всушност, Џобс уште во 2010 година рече дека користењето екрани на допир на вертикални површини како монитори е „ергономски катастрофално“ и дека екраните на допир „не сакаат да бидат вертикални“.

Потоа нагласи дека, само за демонстрација, такво нешто изгледа интересно, но по само краток период на користење го заморува човекот, додека по малку подолго користење изгледа како да ќе ви падне раката. Не функционира, рече тогаш.

Сепак, многу работи се променија од неговите изјави до денес. Технологијата брзо напредуваше, а екраните на допир може да се најдат на многу компјутери. Наскоро, според новите гласини, вакви екрани би можеле да пристигнат и на Mac.

Првиот компјутер со логото на Apple што би можел да има таков екран, објавија на Cnet, би требало да биде лаптопот MacBook Pro, но нема да биде така наскоро. Имено, информациите кои се појавија на интернет оваа недела велат дека најрано ќе биде 2025 година. Лаптопот, се разбира, ќе ги задржи тастатурата и подлогата, и не е тешко да се замисли дека ова сепак ќе биде претпочитан начин на користење за повеќето, но за одредени дејства можеби е полесно да се користи екранот на допир.

По верзијата Pro, Apple би можел да имплементира ист тип на екран и во другите модели на своите преносни компјутери, но се уште не е познато дали тоа ќе зависи од успехот на првиот модел со екран осетлив на допир и реакцијата на корисниците, или дали тоа ќе биде стратегија што ќе ја применуваат во секој случај.

Технолошките новинари го контактирале Apple за коментар, но компанијата не се огласила, а доколку одговорат на прашањата, јасно е дека тие нема да ја потврдат ниту да ја демантираат информацијата бидејќи немаат навика да коментираат за нивните ненајавени производи и планови.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img