More

Србија го освои првото злато на Олимписките игри во Париз!

spot_img

Зорана Аруновиќ и Дамир Микец се олимписки шампиони во гаѓање со воздушен пиштол во дисциплината 10 метри мешан воздушен пиштол. Тоа е прв медал за Србија на Игрите во Париз.

По неверојатна драма, стрелците од Србија го совладаа турскиот тандем Тархан Дикец со 16:14. Во поголемиот дел од финалето Микец и Аруновиќ беа во негатива. Во еден момент губеше со 8:2.

Сепак, постепено се враќаа и во еден момент поведоа со 12:10. Сепак Турците први стигнаа до меч поен бидејќи имаа 14:12. Сепак, стрелците од Србија ја задржаа присебноста, ги добија последните две серии и го освоија златото.

Овој успех е особено значаен за Зоран Аруновиќ, кому ова му се четврти Игри. Иако во тие 12 и повеќе години беше на самиот врв на светското стрелаштво, победничка на европските и светските првенства, таа секогаш бегаше од медал од најголемото спортско натпреварување. Во Лондон 2012 година и на претходните Игри во Токио, таа беше само четврта. Сега конечно е олимписка шампионка.

Од друга страна, Микец го освои првиот медал во Токио. Во поединечна конкуренција освои сребро, а во пар со Аруновиќ се најде на четвртото место. Инаку, Микец е во фантастична форма уште од Токио, бидејќи има освоено дури 11 златни медали на европските, светските првенства и светските првенства, како во поединечна конкуренција, така и во микс.

Тандемот од Србија ќе добие по 200.000 евра за златниот медал, кој Владата на Србија одлучи да им го додели на оние кои ќе се искачат на највисокото скалило на подиумот во Париз.