-0.1 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

920 нови случаи на ковид-19, починати се 11 лица

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: направени се 3.338 тестови, а регистрирани се 920 нови случаи на ковид-19: Скопје – 502, Битола – 54, Куманово – 48, Велес – 40, Тетово – 35, Прилеп – 31, Кавадарци – 27, Штип – 24, Кичево – 20, Струмица и Гостивар – по 18, Охрид – 16, Неготино – 14, Гевгелија – 12, Кочани – 11, Свети Николе и Крива Паланка – по 8, Струга – 7, Ресен – 5, Демир Капија, Виница и Дебар – по 4, Богданци и Кратово – по 3, Делчево – 2, Пробиштип и Радовиш – по 1.  Од вкупниот број на позитивни (920), регистрирани се 119 реинфекции.

„Регистрирани сe 1.190 оздравени пациенти од: Скопје – 1.039, Куманово – 47, Битола – 32, Гостивар – 16, Штип – 13, Дебар – 9, Струмица – 7, Кочани и Ресен – по 5, Радовиш – 3, Велес, Кичево, Крива Паланка и Демир Хисар – по 2, Тетово, Кавадарци, Неготино, Берово, Пробиштип и Кратово – по 1. Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 11 починати лица: 6 починати лица од Скопје (61, 66, 67, 72, 78 и 83), 2 лица од Битола (66 и 88),  по едно од Охрид (91), Струмица (77) и Тетово (72). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови. Од вкупниот број на починати лица (n=11), 6 лица се целосно вакцинирани, кај 9 лица се регистрирани коморбидитети“, се вели во соопштението.

Досега во земјата се направени вкупно 1.846.264 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 287.016, бројот на оздравени пациенти е 267.134, на починати е 8.747, а бројот на активни случаи изнесува 11.135.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 132306, Активни 6314
Куманово 15728, Активни 470
Битола 13728, Активни 519
Прилеп 13259, Активни 362
Тетово 13073, Активни 416
Кавадарци 9778, Активни 447
Гостивар 9214, Активни 234
Велес 9031, Активни 331
Охрид 8327, Активни 275
Штип 7779, Активни 125
Струмица 7687, Активни 239
Кичево 5199, Активни 154
Кочани 4853, Активни 112
Струга 4551, Активни 111
Гевгелија 4054, Активни 166
Неготино 3484, Активни 171
Свети Николе 2578, Активни 85
Ресен 2497, Активни 65
Радовиш 2424, Активни 88
Крива Паланка 2310, Активни 66
Делчево 1864, Активни 50
Берово 1683, Активни 26
Дебар 1552, Активни 22
Валандово 1487, Активни 65
Виница 1343, Активни 30
Пробиштип 1274, Активни 13
Богданци 966, Активни 53
Кратово 914, Активни 24
Крушево 858, Активни 14
Демир Хисар 799, Активни 16
Македонски Брод 677, Активни 34
Демир Капија 526, Активни 18
Македонска Каменица 519, Активни 7
Пехчево 446, Активни 8
Дојран 248, Активни 5
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Свети Атанасиј Велики, архиепископ Алесандриски

Свети Атанасиј Велики, архиепископ Алесандриски Роден во Александрија 296 година. Од детството наклонет кон духовниот призив. Беше ѓакон кај архиепископот Александар и го придружуваше својот...

Приведен бегалец од затвор, спроведен во КПУ Прилеп

На 30.01.2023 на ул.„Гоце Делчев“  во с.Кривогаштани, прилепско, полициски службеници од СВР Битола - Полициско одделение Кривогаштани го привеле П.М.(36) од с.Кривогаштани. Тој бил...

Тренчевска: Раст на плати и пензии, поддршка за најранливите и оддржливи социјални услуги и сервиси ја обележаа 2022 година

Во рамки на дводневната конференција организирана од страна на Владата на Република Северна Македонија, „Година на нови можности“ се оддржа и панел сесијата „Социјални и здравствени...
spot_img
spot_img
spot_img