25.9 C
Ohrid
Tuesday, August 9, 2022

88 милиони гледани часови: Ова е најгледаниот филм на Нетфликс

НАЈЧИТАНО

Сивиот човек е најгледаната содржина на Нетфликс оваа недела, а гледачите трошат 88,5 милиони часови гледајќи ја. Покрај на глобално ниво, Сивиот човек е и најгледан во Хрватска. Станува збор за најскапиот филм на Нетфликс во историјата, а убавината на хрватското крајбрежје може да се види во акциониот трилер.

Успехот на филмот веројатно ги изненадува критичарите кои жестоко го плукаа. Иако во филмот беа вложени многу пари и во него глумеа многу ѕвезди, филмот беше фијаско кај критичарите. „Ова е трилер направен од луѓе кои знаат што е добар трилер, но самите не знаат како да направат“, напиша критичарот Бери Херц од „Глоуб и мејл“.

Нетфликс инвестираше рекордни 200 милиони долари во филмот, а филмот го следи агентот на ЦИА Корт Гентри (Гослинг) со кодно име Сиера Сикс, кој открива мрачна тајна на организацијата во која работи.

Судејќи според реакциите на социјалните мрежи, во новиот хит на Нетфликс, заплетот падна во втор план бидејќи сите зборуваат само за еден детаљ, ѓубрените мустаќи на Крис Еванс во стилот на 70-тите, пренесува LADbible. Феноменот веќе доби официјално име „Ефектот на Еванс“ и соодветен хаштаг на Твитер #TrashStache (ѓубре мустаќи), како што ги нарекува ликот на Гослинг во филмот.

Во филмот може да се види островот Мљет
Во филмот се појавува и хрватскиот остров Мљет. Имено, кога Ана де Армас го става Рајан Гослинг, кој глуми оперативец на ЦИА кој го бараат меѓународните убијци по договор, во багажникот на автомобилот, гледачите на Нетфликс можат да ја видат убавината на нашето крајбрежје. Во еден момент од воздух се гледа островот Мљет, но многу Хрвати го критикуваа фактот дека на островот има замок, кој вообичаено го нема.

За потребите на заплетот, авторите на филмот компјутерски додале замок на островчето Света Марија. Станува збор за францускиот ренесансен замок Шантили. Оваа прекрасна градба од 14 век била седиште на француската воена команда за време на Првата светска војна, а во замокот е сместен музејот Конде со богата колекција на слики, вклучувајќи ги Рафаел и Тицијан, и библиотека, пишува Индекс.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО