23.9 C
Ohrid
Monday, May 23, 2022

80 отсто од руските граѓани имаат доверба во Путин

НАЈЧИТАНО

Нивото на доверба на руските граѓани во рускиот претседател Владимир Путин е речиси 80 отсто, соопшти Центарот за истражување на јавното мислење во Свердловск.  Сепак, тие резултати покажуваат дека има пад на довербата на јавноста за 1,6 отсто во однос на претходната анкета, спроведена од 25 април до 1 мај.

На прашањето за нивната доверба во Владимир Путин, 79,9 отсто од анкетираните Руси одговориле потврдно. Нивото на одобрување на работата на рускиот претседател беше 77,2 отсто (-1,7 отсто во однос на минатата недела), се наведува во извештајот.

Позитивните оценки за работата на премиерот Михаил Мишустин и руската влада во текот на изминатата недела паднаа на 52 (-1,0 отсто) и 51,1 отсто (-1,7 отсто).

Истражувањето е спроведено од 2 до 8 мај меѓу 1.600 испитаници на возраст над 18 години.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО