4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

80 години од ослободувањето на Ленинград е одлична прилика

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Рускиот претседател Владимир Путин би можел да објави нов бран на мобилизација „веќе на 18 јануари“, пишува познатиот Институ за војната ИСВ во нова анализа. Даумот се совпаѓа со говор на Путин кој тој треба денеска да го одржи во Санкт Петербург по повод 80 години од пробивањето на германската опсада врз градот во Втората светска војна, кога тој се нарекувал Ленинград.

Познато е дека Путин сака да користи симболични датуми за да му се обрати на рускиот народ, а дека тој ќе објави мобилизација сметаат и некои руски провоени блогери.

 

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, неодамна во видео обраќање рече дека Русија планира наскоро да објави втора мобилизација. Руски аналитичари и украински функционери сметаат дека наскоро би можело да се случи уште една мобилизација во Русија, но Москва тоа го демантира, пишува германски „Дојче веле“ во опширна анализа.

Непосредно пред Нова година, украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников им се обрати на Русите и ги предупреди дека Кремљ се подготвува за нова мобилизација, па дури и сака да воведе воена состојба во Русија и да ги затвори границите на земјата за мажи.

Официјално, делумната мобилизација во Русија , која започна на 21 септември минатата година, сè уште не е завршена. Тоа би можело да се случи само откако претседателот Владимир Путин ќе го потпише соодветниот декрет, што до денес не се случило.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Елитната нуклеарна подморница ја „крпеле“ со секундарен лепак!

На британска нуклеарна подморница, која се ремонтира веќе седум години, пронајдени се завртки закачени со суперлепак. Тоа откритие сериозно го „збеснa“ шефот на британското Министерство...

Постојат многу начини на кои пиеме кафе и тие зависат од нашиот личен избор, вкус, моментално расположение, време од денот…

Постојат многу начини на кои пиеме кафе и тие зависат од нашиот личен избор, вкус, моментално расположение, време од денот… Во него ставаме разни додатоци...

Уставниот суд реши да не поведе постапка по поднесок од пратеникот Антонијо Милошоски

Уставниот суд реши да не поведе постапка по поднесок од пратеникот Антонијо Милошоски, откако утврди дека не се исполнети процесните претпоставки од одредбите на...
spot_img
spot_img
spot_img