25.9 C
Ohrid
Tuesday, August 9, 2022

8 тајни за убавина на Мерлин Монро

НАЈЧИТАНО

Избегнувањето на сонцето и десет часа сон се само два од нив.

Кога станува збор за вечниот шарм на стариот холивудски гламур, ниту една жена немала поголемо влијание од Мерлин Монро. Иако десетици млади актерки – Мишел Вилијамс, Линдзи Лохан и Ана де Армас – носеа платинести кадрици и бели фустани во улогата на иконската ѕвезда, нејзината рутина за убавина стана легендарна. На неа гледаа безопасни жени, кои беа воодушевени од нејзиниот свеж изглед. Се разбира, малку луѓе фрлија светлина на нејзините филозофии и ритуали за убавина како самата Мерлин Монро – а некои прелистувања открија повеќе од само неколку добро обмислени совети.

Овој пат ви претставуваме осум тајни кои ги откри актерката. Мерлин Монро беше – и сè уште е – целосна убавина и икона за убавина.

Актерката беше позната уште пред тенот да стане популарен во Холивуд. Изгледа дека ја знаела тајната како да ја чува кожата без брчки, уште пред многу луѓе да се возбудат поради овој сега популарен тренд. Актерката била воодушевена од својот светли изглед и претпочитала да го избегнува сонцето. Таа ја знаеше тајната на здравата кожа и младешкиот изглед, уште пред остатокот од светот да дознае колку е важно да се користи крема за сончање и да се ограничат часовите што ги поминуваме на сонце.

1. Прескокнете го сонцето и наместо тоа, како Мерлин Монро, нанесете ладна крема
„И покрај тоа што исончаната кожа е во мода во Калифорнија, мислам дека таквата кожа не е ниту поатрактивна…туку поздрава. Лично, јас сум против силен тен, сакам да ја имам мојата светла кожа и коса“, изјави еднаш иконската убавица.

За нејзиниот препознатлив сјај пред камерата, Мерилин Монро нанесе дебели слоеви вазелин или бел крем Нивеа под шминката, дерматологот Ерно Ласло се погрижи имелата да биде порибена со формула 3-9 – репаративен растителен мелем, специјално создаден за лекување. од лузни и универзално хидратантен крем. Елизабет Арден Eight Hour Cream во маслиново масло треба да се нанесува и на кожа која е намерно заштитена од сонце.

Заборавете на солариумите и сончањето со спреј ако сакате да имате долготрајна убава кожа која старее побавно.

2. Нега на коса и специфична нијанса на руса коса
Мерилин Монро ја нарече својата платинеста нијанса „Бело футрола за перница“. Според авторката Памела Кеог, тим фризери, како што се Кенет Бател, Гледис Расмусен и Перл Портерфилд – холивудски фризер, одговорен за светлата руса боја на Жан Харлоу – нанесувале пероксид и белило на секои три недели, а Мерилин наводно го намалувала миењето на косата. така што на корените ја нанела пудрата за бебиња на Џонсон.

3. Шанел бр.5 наместо облека
„Знаеш, ме прашуваат што носам во кревет? Затоа реков: „Шанел бр. 5′, затоа што тоа е вистината!“

Познато е дека Мерилин не носела облека ниту во кревет, наведувајќи дека пижамите и „ужасните ноќници“ и го нарушиле сонот. Таа носеше пет капки парфем Шанел бр.5, кој толку многу го сакаше што го додаде во своите ледени бањи.

4. Почестете се со десет часа сон
Според Кеог, актерката секоја вечер го потопувала лицето во сад со ледена вода и спиела до десет часот во екстремно широк кревет, стуткана под тежок утешител. „Во недела, кој е мојот единствен ден за целосен одмор, понекогаш ми требаат два часа да се разбудам и да се почестам со секој момент на поспаност“, изјави таа за магазинот „Pageant“, која уживаше во својот освежителен викенд одмор.

5. Вежби за зајакнување на градите
„Не би можела да го издржи тренингот, ако треба да се чувствува премногу дисциплинирана поради тоа“, вели Мерилин за нејзиниот пристап кон вежбањето. Наместо тоа, таа уживаше во „едноставна рутина за зајакнување на градите“ која вклучуваше кревање два тегови од 5 килограми над главата 15 пати и поместување од „положба на орелова рака“. Го започнуваше секое утро покрај креветот, додека не се измори.

6. Одличен трик за шминкање за полни усни
Како да создадете полни усни по кои Мерилин беше толку позната? Тајната е во добрата употреба на шминката. Се вели дека нејзиниот шминкер има нанесено до пет различни нијанси на црвено на нејзините усни, потемни однадвор и посветли одвнатре – за да создаде илузија за димензија и исполнетост. Паметни совети кои многу шминкери и денес ги користат.

7. Врвен дерматолог
Мерилин им се придружи на дивите, како што е Одри Хепберн, во редовните посети на познатиот унгарски дерматолог Ерн Ласло. Бидејќи имала сува кожа (се вели дека опсесивно го миела лицето и до пет пати на ден, за да спречи појава на мозолчиња предизвикани од нечистотија), Ласло и препишал на актерката строг режим на кожа кој варирал во зависност од времето од денот и приликата. Нејзината вечерна рутина за нега на кожата започна со чистење со масло, со употреба

Ерно Ласло Фелитил масло, потоа нанесе крема Active Phelityl и ја изми. Таа заврши со лосионот за контрола. Сите овие производи се достапни и денес.

8. Ледени бањи
Додека многу спортисти ги популаризираат туширањето и бањањето со мраз, Мерилин ги користеше одамна за да ја одржи својата кожа цврста и затегната.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО