7.9 C
Ohrid
Thursday, December 1, 2022

70 канадски гимнастичарки се пожалија на сексуално злоставување

НАЈЧИТАНО

Група од 70 сегашни и поранешни спортистки повикаа на независна истрага за „токсичната култура и навредливите работни практики“ присутни во канадската гимнастика.

– Не можеме повеќе да молчиме. Подготвени сме да ги споделиме нашите искуства за злоупотреба, занемарување и дискриминација со надеж дека ќе направиме разлика. Бараме да се преземе акција за да се спречи следната генерација канадски гимнастичари да ја избегнат физичката и психолошката траума што моравме да ги издржиме – се вели во отвореното писмо испратено до шефот на Одделот за спорт на Владата на Канада.
Писмото открива дека канадската гимнастика има просперитетен култ на емоционална, физичка и сексуална злоупотреба од страна на тренери против спортистки, од кои многу се малолетни.

– Сегашното раководство на „Гимнастик Канада“ не успеа да ги реши овие прашања и да ја заработи довербата на спортистите. Нејзиниот неуспех да одговори адекватно на тековната системска злоупотреба и дискриминација е загрижувачки, стои во отвореното писмо, објави Би-би-си.

Претходно слични обвинувања имаше и од репрезентациите во гимнастика на САД, Велика Британија, Австралија и Грцијa.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО