9.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022

7 ѕвезди кои се одлучиле за вегански начин на живот

НАЈЧИТАНО

Се повеќе луѓе избираат веганство. Проверете кои познати личности веќе се одлучиле за растителна исхрана пред часовите и зошто.

Елен Помпео
Ѕвездата од серијата Talenti v belem е апсолутно воодушевена од веганството, бидејќи вели дека тоа е „супер забавно“.

Елен и нејзината група одлучија да усвојат вегански начин на живот во летото 2018 година, по посетата на познатата американска докторка д-р Кристи Фанк, основач на Центарот за откривање и лекување на рак на дојка Лотус Пинк, на која доста Американци Познатите личности веќе се свртеа, вклучувајќи ги Анџелина Џоли, Шерил Кроу итн. Елен рече дека и веганството го смета за многу практично и лесно. „Покрај тоа, сите членови на групата се чувствуваат подобро“, додаде ѕвездата.

Натали Портман
Нема да верувате, но актерката е посветена на веганството уште од својата деветта година. Јајцата, млекото и млечните производи само во бременоста ги внесувала во исхраната, инаку строго го следи принципот на веганска исхрана. Таа со години активно се залага за правата на животните; во летото 2018 година, таа го објави документарниот филм Eating Animals.

Мишел Фајфер
64-годишната ѕвезда наводно решила да јаде без месо заради здравјето. Таа пред часовите за медиумите изјави дека е многу поздрава и дека набрзо откако ја променила исхраната забележала подобрување и на изгледот на кожата. Таа вели дека со веганството лесно можеме да избегнеме многу штетни соништа (токсини), а тоа и помага да ја одржи витката линија.

Ариана Гранде
Веќе во летото 2014 година, кога стана 100% веган, пејачката изјави дека ја претпочита работата на животните отколку на луѓето. Тој силно се залага за растителна и здрава исхрана и верува дека таа го продолжува животниот век, помага да се чувствувате подобро и има севкупно позитивно влијание врз поединецот.

Били Ајлиш
Пред да стане веган, младата ѕвезда била вегетаријанка неколку години. Таа работи за животни, па подоцна се одлучила за 100% растителна исхрана. „Откако ќе видите што се случува со животните, сакате да ги вратите. Навистина не можам да им кажам на луѓето што да прават, лесно можам да помогнам со мојот пример“, изјави пејачката за британски Вог.

Памела Андерсон
55-годишната филмска ѕвезда, позната главно од серијата на крајбрежната стража, со години е посветена на вегански начин на живот. Тие велат дека веганството е повеќе од само јадење храна од растителна основа. На својата страница таа напиша дека веганството е многу поголемо од тоа: со веганството ги спасуваме животните, себеси, општеството и нашата планета.

Алиша Силверстон
Ѕвездата вели дека била убедена, дека нашла магична формула и дека адвокатката не греши за стариот начин на хранење. Како и многу други, веганската исхрана и помогнала да се чувствува добро. Таа одлучила да стане веган главно заради животните, а била целосно изненадена од тоа колку одлично почнала да се чувствува набргу откако ја променила исхраната. Таа вели дека веганството целосно ја трансформирало.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО