14.4 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

7 тајни на добар стил, за кои нема да потрошите цело богатство

НАЈЧИТАНО

Како да видиме подобро во она што ќе го имаме? Добриот моден изглед и чувство во облеката не значи дека треба да потрошиме цело богатство на стајлинг.

Дали некогаш гледате во вашиот плакар и гледате тренди бои, модерни фармерки и здолништа со интересни кроеви, а кога ќе одлучите да ги споите, изгледот едноставно не функционира? Ова не значи дека треба веднаш да купите нова гардероба, туку дека треба да ја погледнете постоечката од друг агол, да го извлечете максимумот од она што го имаме и можеби да додадете некои парчиња кои одат со се и траат повеќе од минатата сезона..

1. Едноставност
Како што рече Коко Шанел: Пред да го напуштите вашиот стан, соблечете една работа. Секој стајлинг ќе изгледа поисполиран доколку не го преплават бројни аксесоари, накит, дезени… Не е неопходно префинетиот изглед да е монохроматски туку досаден, неговата тајна е во тоа што сите делови раскажуваат колективна приказна.

2. Обрнете внимание на големината, сечењето и удобноста
Бојфренд фармерките можеби изгледаат одлично на вашите омилени инфлуенсери, но не делуваат добро на вас, а фустанот кој беше толку привлечен на манекенот во продавницата, всушност паѓа кога се носи и станува мини здолниште, високи потпетици, па тие изгледаат фантастично само на фотографиите. Дали вреди да се инвестира во коса која лесно би можела да инспирира во објава на Инстаграм, всушност, не можевме да стоиме во тие чевли повеќе од 5 минути, а ако почнеме во панталони, секој знае каква долна облека носиме ?

Една од клучните лекции за добра хармонија е удобноста. Ова не значи дека отсега носиме само крокови и бермуди, туку дека следниот пат кога ќе пазариме, треба добро да размислиме за нашиот начин на живот и потреби.

Еден од триковите што го советуваат многу модни експерти е преобликувањето: стеснување или скратување на предолги, но премногу широки панталони, преобликување на старо, но искористено палто или кошула за да ни стои подобро и да изгледа помодерно. На овој начин, во исто време, го продолжуваме рокот на траење на индивидуалните косовски и се грижиме за животната средина.

3. Модни додатоци
Накит, чанти и чевли со лесни детали кои ја менуваат секоја облека од утро до вечер: пристојна јака на кошула и панталони и мокасини се одлични за дневен изглед, истата облека со статусни обетки и сандали со потпетици ќе изгледа совршено за вечерен изглед . Со помош на модните додатоци лесно можеме да си играме со боите и текстурите и да експериментираме со трендовите.

4. Важноста на поместувањето
Ние сакаме онлајн купување и се заљубивме во него долго пред пандемијата. Фактот дека можеме само да напишеме боја, големина и производ што ни треба, додека со другото око го гледаме Нетфликс, е еден вид остварување на сонот. Но, дури и долгогодишното искуство со онлајн шопинг не значи дека повеќе нема да доживуваме погрешни купувања. Во жив материјал и боја, немаше ни сенка од тоа, како беше да се гледа на екранот, а да не зборуваме за големината.

Фармерките се еден од оние артикли кои навистина треба да ги разгледате пред да одлучите да купите, бидејќи секоја марка има различни модели, истото важи и за чевлите.

5. Бои
Боите се секогаш добредојдени! Монохроматските изгледи во црвена, јоргована или сина боја се храбар избор – таквата модна смелост не е ваш стил, па можете да додавате бои на деталите, како шминка, маникир, обетки, чанти и салонски додатоци, кои ќе додадат вистинска свежина на секој комбинација.

6. Следете ја вашата интуиција (не трендот)
Го сакаме предимензионираниот тренд и навистина сите инфлуенсери кои го носат изгледаат префинето во оние мантили и капути со премногу широки раменици, но можеби тоа не делува толку добро кај нас. Истото важи и за минијатурни очила за сонце, прашкаста боја на пченка, долги нокти… Тие изгледаат добро – на другите. Одлично е да ги следите трендовите и да ги проширувате модните хоризонти, но не треба слепо да ги следите, туку да барате што најмногу ви одговара во морето од дизајни и кроеви.

7. Организацијата е половина од успехот
Ќе ни биде тешко да добиеме оптимален увид во состојбата на нашиот плакар и да создадеме одличен изглед, ако половина од облеката не се ни во плакарот, туку на купче на масата во аголот на собата.

За подобро да го испланираме вашиот изглед, а во исто време да ја одржуваме облеката во најдобра можна состојба, мораме да ја усвоиме навиката за уредно редење. Така ќе ни биде појасно што имаме во плакарот, што е првиот чекор кон подобра хармонија.

Чекор напред со модерни апликации, со кои содржината на нашата гардероба е секогаш достапна и подготвена за комбинирање на изгледот, така што секогаш лесно може да се потсетиме што имаме во гардеробата и како да го комбинираме со евентуална нова коса.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО