17.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

69 новозаразени од Ковид 19, регистрирани се 9 реинфекции

НАЈЧИТАНО

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 10.06 до 12.06.2022) направени се 1.640 тестови, а регистрирани се 69 нови случаи на ковид-19: Скопје – 53, Битола и Тетово – по 3, Дебар – 2, Куманово, Прилеп, Гостивар, Штип, Струмица, Кочани, Свети Николе и Берово – по 1. Од вкупниот број на позитивни (69), регистрирани се 9 реинфекции.

„Регистрирани сe 85 оздравени пациенти од: Скопје – 51, Битола – 9, Тетово – 6, Дебар – 4, Куманово и Прилеп – по 2, Гостивар, Штип, Струмица, Кочани, Свети Николе, Берово, Кавадарци, Велес, Охрид, Кичево и Струга – по 1. Во текот на изминатите 3 дена (од 10 до 12.06.2022) не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин не се регистрирани починати лица. Досега во земјата се направени вкупно 2.066.665 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 312.607, бројот на оздравени пациенти е 302.892, на починати е 9.316, а бројот на активни случаи изнесува 399“, се вели во соопштението.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 147374, Активни 262
Куманово 16685, Активни 8
Битола 15719, Активни 37
Прилеп 14222, Активни 5
Тетово 13488, Активни 10
Кавадарци 10698, Активни 9
Велес 9802, Активни 4
Гостивар 9616, Активни 10
Охрид 8940, Активни 11
Штип 8083, Активни 14
Струмица 8080, Активни 4
Кичево 5653, Активни 2
Кочани 5101, Активни 6
Струга 4730, Активни 2
Гевгелија 4425, Активни 1
Неготино 3700, Активни 2
Ресен 2751, Активни 1
Свети Николе 2637, Активни 2
Радовиш 2531, Активни 0
Крива Паланка 2419, Активни 1
Делчево 1986, Активни 1
Берово 1693, Активни 2
Дебар 1681, Активни 3
Валандово 1488, Активни 0
Виница 1395, Активни 1
Пробиштип 1267, Активни 0
Богданци 1021, Активни 0
Кратово 966, Активни 0
Крушево 930, Активни 1
Демир Хисар 836, Активни 0
Македонски Брод 739, Активни 0
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 0

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО