9.1 C
Ohrid
Friday, December 9, 2022

6,9 милијарди долари за Украина и за зајакнување на НАТО

НАЈЧИТАНО

САД ќе потрошат 6,9 милијарди долари за да и помогнат на Украина да се одбрани од руската инвазија и да ги поддржи земјите-членки на НАТО според предлог-буџетот што администрацијата на претседателот Џо Бајден го објави денеска.

– н и ќе бидат искористени за „зголемување на способностите и подготвеноста на американските сили, сојузниците на НАТО и регионалните партнери во лицето на руската агресија – соопшти Белата куќа.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО