68 тела на загинати се извлечени во Непал по уривањето на патничкиот авион во градот Похара

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

68 тела на загинати се извлечени во Непал по уривањето на патничкиот авион во градот Похара, соопштија аеродромските власти.

Полицијата соопшти дека досега не пронашла преживеани откако авионот на „Јети ерлајнс” се урна неколку минути пред слетувањето на аеродромот во Похара. Во него имало 68 патници и 4 членови на екипажот.

Авионот, кој летал од главниот град Катманду кон Похара, изгубил контрола и паднал во клисура.

Стотици спасувачи го пребаруваат ридот каде што се урна двомоторниот авион. Портпаролот на непалската управа за цивилно воздухопловство изјави дека временските услови биле добри во моментот на несреќата.

Денешната несреќа е најтешката несреќа во Непал од 2018 година, кога авион на американската „Бангла ерлајнс” се урна при слетувањето на меѓународниот аеродром во Катманду. Тогаш загинаа 51 од 71 патник во авионот.

Авионските несреќи не се невообичаени во Непал, каде се наоѓаат осум од 14-те највисоки планински врвови во светот, вклучувајќи го Еверест. Времето во земјата може нагло да се промени и да создаде опасна ситуација. Најмалку 309 луѓе загинаа во авионски и хеликоптерски несреќи во Непал од 2000 година.

На непалските авиокомпании им е забрането да летаат во воздушниот простор на Европската унија од 2013 година поради безбедносни причини.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img