4.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

614 нови случаи на ковид-19 и 10 починати лица

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Во последните 3 дена, од 19 до 21 август направени се 1.804 тестови, а регистрирани се 614 нови случаи на ковид-19.

Во Скопје има 266 новозаразени, во Битола 51, Кавадарци 43, Прилеп 31, Охрид 29, Куманово 21, Гевгелија 18, Гостивар и Кочани по 16, Струга 13, Тетово 12, Штип 11, Радовиш 10, Велес, Кичево и Крива Паланка по 9, Делчево 6, Виница и Пехчево по 5, Струмица, Ресен, Берово, Дебар и Кратово по 4, Неготино, Крушево и Демир Хисар по 3, Демир Капија 2 и по еден нов случај во Свети Николе, Валандово и Богданци.

Од вкупниот број на позитивни, 132 се реинфекции.

Регистрирани сe 1.014 оздравени пациенти.

Во текот на изминатите 3 дена пријавени се 10 починати лица, од: по 2 починати лица од Охрид (70г и 88г) и Куманово (73г и 83г) и по едно починато лице од Скопје (82г), Велес (80г), Гостивар (81г), Струмица (82г), Пробиштип (76г) и Штип (85г).

Сите лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин не се регистрирани починати лица.

Досега во земјата се направени вкупно 2.143.260 тестирање на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 338.120, бројот на оздравени пациенти е 325.645, на починати е 9.450, а бројот на активни случаи изнесува 3.025.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Банките имаат долги списоци на одземен имот за продажба

Имоти на компании во стечај, производни погони, хотели, ресторани, машини опрема, станови, куќи, како и удели на поединци во компании, па се до кранови, маски и...

Ѝ испратил лажна банкарска сметка за уплата

СВР Штип поднесе кривична пријава против Ј.Т.С.(21) од Велика Британија, правно лице од Велика Британија и A.A.A.(44) од Велика Британија, поради постоење основи на...

Како популарниот Чет-бот би го решил спорот меѓу Македонија и Бугарија?

Македонци ѝ поставија прашање на интернет платформата Чет-ГПТ(Chat GPT), оперирана од најсофистигирана програма за вештачка интелигенција, како да се реши спорот меѓу Бугарија и Македонија. ChatGPT (Chat...
spot_img
spot_img
spot_img