16 C
Ohrid
Tuesday, May 24, 2022

6 промени што можете да ги очекувате кога ќе влезете во менопауза и совети како да си помогнете

НАЈЧИТАНО

Промените во менопаузата се нормална појава, а се однесуваат и на здравјето на срцето и мозокот, но и на промените во расположението.

Знаеме многу за проблемите кои се јавуваат пред менструацијата, но има многу промени кои се случуваат за време на пременопаузата и менопаузата кои не се толку познати. Тие познати топлински напади не се единственото нешто што се случува, иако се крајно досадни.

Промените на хормоните за време на менопаузата покренуваат многу прашања во професијата за ризикот по здравјето на срцето и коските, но и менталното здравје.

Еве на кои здравствени промени може да сметате, а секоја жена треба да ги знае.

1. Проблеми со коските
Една од улогите на естрогенот е да помогне во закрепнувањето, а намаленото производство на естроген за време на предменопаузата и менопаузата значи дека закрепнувањето нема да се случи толку брзо. „Жените губат околу 20 отсто од нивната густина на коските по менопаузата“, вели др. Џоан Пинкертон. Ова не значи дека на крајот ќе треба да се справите со остеопорозата, кога коските се толку слаби што лесно се кршат. Колку промени ќе се случат варира од жена до жена. Но, има многу работи кои ќе ви помогнат да го забавите овој процес.

За почеток, важно е да не заборавите на витаминот Д и калциумот, било преку храна или преку суплементи. Паметно е да инвестирате време во физичка активност. Ако постои зголемен ризик, вашиот лекар ќе предложи некои лекови за да ги забават промените, а може да бидат вклучени и хормони.

2. Когнитивни промени
Некои жени велат дека во овој период страдаат и од мозочна магла, слаба меморија и тешкотија да ги најдат вистинските зборови. Истражувањата покажуваат дека тоа е нормално кога има промени во хормоните.

„Нема многу податоци за да се потврди дека когнитивните функции и деменцијата се поврзани со менопаузата. Одредени когнитивни проблеми не се забележани кај жените, тоа е веројатно последица на други симптоми на менопауза, како што е недостатокот на сон“, објаснува др. Карен Карлсон, професор по гинекологија на Универзитетот во Небраска.

Истражувањата ја поврзуваат предвремената менопауза (околу 40-годишна возраст) со негативни ефекти врз когнитивните функции. Ова може да биде врската од менопаузата до развојот на Алцхајмерова болест: болеста може да се развие кај секого во старост, а истражувањата сугерираат дека падот на естрогенот во менопаузата може да го направи женскиот мозок поподложен на оваа состојба. Менталните активности како што се решавање на крстозбори, читање книги, учење на некои нови активности можат да ги подобрат симптомите на заборавот.

3. Промена на расположението
Периодот пред менопаузата е означен и со чести промени на расположението. Одговорни се хормоните чии нивоа постојано варираат додека не се воспостави рамнотежа по менопаузата. Промените на расположението пред менопаузата се позабележителни кај жените кои претходно страдале од тежок ПМС или кои се бореле со депресија. Недостатокот на сон исто така не е корисен. Вежбањето и медитацијата се добри лекови за тага, но ако ништо не ви помага и често сте нерасположени, разговарајте со експерт.

4. Несоница
Кај над 90% од жените, заморот и исцрпеноста се појавуваат како еден од првите симптоми на менопаузата. Често се појавуваат уште во периодот на менопауза, околу 45-тата година од животот. Иако чувството на замор и исцрпеност најчесто се поврзуваат со физички или ментален напор, во овој период тие се појавуваат ненадејно и без очигледна причина, понекогаш дури и наутро по добар сон.

Проблемите со спиењето можат да бидат предизвикани од топли бранови и ноќно потење. Доколку симптомите се тешки, тие можат да го намалат квалитетот на животот и да ја спречат жената да извршува секојдневни активности. Секако, важно е да се воспостави правилен ритам на спиење со 7-9 часа сон секоја вечер. Покрај тоа, важно е да пиете доволно течности – дехидрацијата може да ги влоши симптомите на замор и исцрпеност.

Прекумерното консумирање кафе и алкохол делува дехидрирачки, па затоа најдобар избор за пиење е водата. Советите што може да им се дадат на младите важат и за жените во менопауза – исклучете ги сите екрани и светла пред спиење, избегнувајте спиење во текот на денот и побарајте помош во вежбањето што ќе ви помогне полесно да заспиете.

5. Проблеми со мочниот меур
Промените во уринарната функција се вообичаени за време на менопаузата. Причината за тоа е ниската концентрација на естроген во телото, хормон кој игра важна улога во одржувањето на женскиот уринарен систем. Намалените нивоа на естроген доведуваат до урогенитална атрофија – разредување на мукозните мембрани на уринарните и гениталните органи. Ова резултира со сувост и склоност кон воспаление. Покрај тоа, еластичноста на карличните мускули се намалува и органите и другите ткива во карлицата се дестабилизирани. Како резултат на тоа, способноста на мочниот меур да ја задржува урината се намалува и има честа потреба за мокрење, неможност за задржување на урината (инконтиненција) и зголемена инциденца на инфекции на уринарниот тракт.

„Бидејќи недостатокот на естроген е причина за овие проблеми, локалната администрација на естроген или терапијата за замена на хормони може да ги подобри симптомите. Вежбите за зајакнување на мускулите на дното на карлицата (вежби на Кегел) исто така можат да бидат корисни“, објасни д-р. Тихана Мазалин, спец. гинекологија и акушерство.

6. Срцеви заболувања
Ризикот кај жените се зголемува по менопаузата, а естрогенот е важен фактор и во овој случај. Овој хормон всушност ги одржува крвните садови флексибилни и ја подобрува циркулацијата. Американското здружение за срце истакнува дека менопаузата не предизвикува срцеви заболувања. Некои од промените кои се случуваат во овој период се покачен „лошиот“ холестерол и зголемување на крвниот притисок.

Нездравите навики кои можеби сте ги негувале во текот на животот сега се остваруваат. За среќа, постојат едноставни решенија, па затоа треба да вложите време во една од активностите најмалку 150 минути неделно и задолжително да престанете да пушите цигари. Важно е да се храните здраво и редовно да го проверувате крвниот притисок и холестеролот, вели др. Пинкертон.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО