9.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022

6 навики кои треба да ги избегнувате покрај базен и море доколку сакате убава и здрава коса

НАЈЧИТАНО

Косата лесно може да остане мека и сјајна во лето, доколку успеете да избегнете некои слаби (и вообичаени) навики, како што препорачуваат експертите.

Кога летото е во полн ек, негата на кожата обично е во фокусот на целото внимание. Пилинзите се користат при туширање, спрејовите за лице се многу, заштитниот фактор го покрива секој сантиметар од нашето лице и тело. Летните месеци дефинитивно можат да влијаат и на нашата коса. Знаеме многу за летната нега на косата, но малку е познато што НЕ треба да започнеме во летните месеци: за оние мали, навидум невини чекори кои имаат моментален, но среднорочен ефект врз косата, предизвикувајќи косата да млитави. , суво и шарено. Добрата вест е што овие грешки може лесно да се избегнат, особено ако се земе предвид изјавата на фризерката Мончо Морено: „Еден час директно сонце на плажа може да ја уништи косата доколку не е соодветно заштитена“.

Летото може да биде опасна средина за сите нијанси на коса, особено за русокосите, велат експертите. Па, како да одржувате сјајна коса без неделни посети во салон?

Летото секогаш е симболизирано како безгрижно летно време, но тоа е еден од најпребирливите периоди за вашата коса. Во лето атмосферата е влажна, всушност влажноста понекогаш може да достигне и повеќе од 80%, што е најлошиот кошмар на секој фризер кој сака да ја стилизира косата.

Сите го сакаме сонцето во топлите сончеви денови, но многу е важно да ја заштитите косата од сончева светлина. Премногу изложување на сонце може да ја исуши косата и да предизвика нејзино сушење, а бојата на косата исто така може многу да избледи. Ова може да предизвика тие полесно да изгледаат суви. Има недостаток на влага во косата, што ги прави влакната многу кревки и помалку флексибилни, што предизвикува кршење. Ако користите и пегла за коса или пегла за виткање, која испушта многу топлина, но ја фарбате, може сериозно да ја оштети вашата коса.

Како да се грижите за вашата коса во летните месеци?

1. Не ја четкајте косата после капење
Иако отсекогаш се тврдеше дека влажната коса е послаба, вистината е дека таа може (и треба) да се отплетка по секое чешлање, доколку тоа се направи со соодветна грижа и соодветен производ за четкање. Тоа значи дека избирате добар чешел со долги и флексибилни влакна и го користите со правилна техника. Најпрво исчешлајте ги врвовите за да ги отстраните сите јазли, а потоа работете на средниот дел од должината и завршете ги на корените. Треба да се нагласи дека слабото четкање е штетно и за влажната и за сува коса.

2. Не заборавајте да користите производи за навлажнување
За правилно расплеткување на косата, мора да користите соодветен производ за нега. Тоа е лесен спреј за отплеткување кој има и заштита од сонце. По секое капење, мора да го нанесувате исто толку внимателно како што нанесувате крема за сончање на вашата кожа. Мора да се навикнете да користите спреј за нега и заштита.

3. Мијте ја косата после секое капење
Ако сте на оддалечена плажа, не можете секогаш да ја измиете косата после капење – и морската сол може да ги оштети – но во базенот е полесно и попотребно, особено ако имате бојадисана коса. Со бојадисана, изветвена или осветлена коса, многу е важно да ја миете после секое капење, особено во базен. Неопходно е да се отстранат остатоците од хлор, бидејќи тие предизвикуваат зеленикави нијанси и губење на сјајот на бојата.

4. Користење на маска за коса како заштита од сонце
Иако кружи легенда дека лесно можеме да користиме маска за коса како заштита од сонце доколку ја немаме при рака, експертите остро се спротивставуваат на оваа тема. Поточно, не знаеме кои состојки ги содржи, бидејќи некои од нив може да предизвикаат несакани ефекти или иритација. Доколку немате крема за сончање за вашата коса, подобро е да ја заштитите со капа, капа или шал пред да почнете да експериментирате со неспецифични производи, додаваат експертите.

5. Тестирање на екстремни бои
Боење на косата пред да одите на одмор е важно, но не е најдобро време да експериментирате со екстремни нијанси. Најдобро е да не се обидувате да експериментирате со боите.

6. Неправилно миење на косата
Во текот на денот на плажа, но само кратко плакнење во базенот не е доволно. Најчеста грешка е што сте на плажа, но не ја миете косата правилно во базен. Експертите исто така не предупредуваат дека светлата коса, особено фарбаната, е порозна и апсорбира повеќе хемикалии и какви било остатоци. Затоа, по враќањето дома, се препорачува употреба на шампони за чистење и третмани за детоксикација кои помагаат да се отстранат токсините.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО