25.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

5 тренди чанти кои навистина смело ќе владеат со летната сезона

НАЈЧИТАНО

Мали или големи, светкави или шарени – оваа сезона носиме чанти кои привлекуваат очи.

Работа, кафе со пријателите, свечени прилики, ден на плажа… Конечно имаме причина да се облечеме и гордо да ги носиме сите оние омилени парчиња, но и новите трендови кои толку долго ги чекаме.

Како составен дел на секој изглед и света реликвија на секоја гардероба, чантите имаат посебно место во нашите стајлинзи, на кои оваа сезона е посветено посебно внимание во дизајнерските колекции. За истакнување беа избрани бои, форми, текстури и материјали, а меѓу многуте трендови ги истакнавме 5-те доминантни.

1. Неонски
За силни комбинации на бои, побарајте чанти во експресивни и впечатливи бои: жолтата, зелената, розовата и портокаловата го издигнуваат секој изглед и расположение, па ги сакаат и познатите модни девојки како Емили Синдлев.

2. Сјај и кристали
Задолжителен додаток за вечерните излегувања, но и кул изглед со фармерки и патики за дневно дружење – сјајот ги освои модните куќи како Balenciaga, Tom Ford и Lanvin, но и брендовите на high street.

3. Рачна работа
За време на карантинот, многумина открија нови хобија како што се плетењето и хеклањето, а брендовите како Missoni, Chloe и Loewe ја сфатија непроценливата вредност на ракотворбите. Затоа, на модните писти можевме да видиме различни техники и интерпретации на традиционалните занаети, кои ќе бидат апсолутен хит ова лето. Носете ги со летни фустани како и со костими за капење, а ла Камила Коељо.

4. Торби за торби
Секогаш се потребни големи чанти, а оваа година фокусот е на нивно изработка – од целосно минималистички како што е обновувањето на стилот на Прада од 1990-тите до посложени како Шанел. Кожа, рафија – изборот е ваш!

5. Примерок
Сјајот и неонот ќе се истакнат во секоја комбинација, а понекогаш станува збор за подеднакво моќна статусна чанта која одлично се вклопува со стајлингот, било да е тоа впечатливи шарени дезени или неутрални нијанси, како што видовме кај брендовите Версаче, Стела Макартни и Фенди.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО