25.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

5 предлози за книги за лесно летно читање

НАЈЧИТАНО

Знаете како е со читањето и летото, сите бараме нешто лесно, нешто за плажа, приказна која ќе не забавува или гали, а не да не убие со секојдневната реалност. Меѓутоа, бидејќи читателите со поголема побарувачка можеби нема да се согласат со љубовни приказни и криминални приказни дури и во лето, пронајдовме 5 книги кои ќе им се допаднат и на напорните и на непотребните летни читатели.

Во лето, дури и луѓето кои не се книговодители одвојуваат време да читаат книга. Особено на плажа, многу туристи се повлекуваат во сенка среде жештината, пијат ладен пијалок и читаат весници, списанија и книги. Да, понекогаш е неопходно да се спуштат електронските уреди и да се справиме со старото добро печатење. За вас имаме 5 книги кои одлично ќе ја надополнат опуштената празнична атмосфера.

Малибу, Тејлор Џенкинс Рид
Четирите браќа и сестри организираат незаборавна летна забава за да се збогуваат, но за 24 часа нивните животи засекогаш се менуваат. Малибу, август 1983. Во пресрет на годишната забава во Нина Рива, со која традиционално се збогуваат со летото, а тензијата е на врвот. Сите сакаат да бидат во друштво на познатите браќа и сестри Рива. Нина е талентирана сурферка и модел, Џеј шампион во сурфање, а Хад познат фотограф. А потоа, тука е семејното милениче, најмладиот Кит. Не само што Малибу им се восхитува на четворицата, туку и целиот свет е превземен – особено затоа што тие се деца на легендарниот пејач Мик Рива. Издавачка куќа Хиша Књиг, Издавачка куќа Кмш

Книжарница Хепи Енд, Џени Колган
Нина Редмонд сака книги. Пронаоѓањето на совршената книга за секој читател е нејзината страст… а исто така и нејзината работа. Или подобро кажано, таа беше. Баш вчера беше библиотекарка во еден голем град. Но, сега работата што ја обожаваше ја нема. Решена да создаде нов живот за себе, таа се сели во мирно шкотско село. Таму купува комбе и го претвора во патувачка книжарница, со која ги посетува околните села и со моќта на раскажувањето, полека и стабилно ги менува животите. Додека му помага на намќорниот сопственик да донесе јагне на светот и тргнува на полноќен пикник со заводлив машиновозач кој ја маѓепсал со поезија, Нина открива дека има многу авантури и магија кои демнат во селото каде што почнува да се чувствува како дома… Но, можеби тука би можела и да напише свој среќен крај. Издавачката куќа Примус

Вљубен дух, Марк Леви
Новиот роман на еден од најчитаните автори во Франција ќе ве однесе во љубовна авантура во Сан Франциско. Томас е талентиран пијанист и редовно настапува на светските концертни сцени, но среќата не ја наоѓа во личниот живот. Еден ден му се обраќа духот на неговиот покоен татко. Духот на таткото кој починал пред пет години има барање од него и Томас се упатува во Сан Франциско за да ја исполни својата последна желба. Ова е само почеток на авантурата – Томас ја запознава жената во која тајно бил заљубен неговиот татко и нејзината ќерка. Издавачка куќа Младинска књига

Семејството над нас, Лиза Џуел
Светскиот хит, кој веќе има повеќе од 28.000 коментари на Амазон, е бестселер на Њујорк Тајмс и избор на клубот за книги Добро утро, Америка. Внимавајте кого пуштате во куќата. Пред 25 години, некој ѝ кажал на полицијата дека слушнале бебе како плаче од куќа на Шејн Вок број 16. Полицијата пронашла здраво десетмесечно бебе среќно стуткано во креветчето. Долу во кујната лежеа три трупови, облечени во црно, а до нив имаше набрзина исчкртана порака. Никаде немаше други деца кои требаше да живеат на оваа адреса.

Либи Џонс се враќа од работа неколку дена по нејзиниот 25-ти роденден и наоѓа писмо кое го чека цел живот. Го отвора пликот и мисли само на едно: конечно ќе дознае кој е. Писмото, сепак, открива не само кои се нејзините биолошки родители, туку и дека таа е единствената наследничка на напуштена палата од повеќе милиони долари на брегот на Темза во престижната лондонска населба Челзи.

Одмаздата е слатка, г. o. о., Јонас Јонасон
Виктор Алдерхајм е копиле. Ја измамил поранешната сопруга и го оставил синот сред кениската савана. За среќа, не можеше да знае дека Масаите ќе го пронајдат детето и ќе го воспитаат во воин… Шведскиот крал на комедијата Јонас Јонасон се враќа со шармантна авантура во која дава лекции за алчноста и лицемерието и за она што е навистина важно во животот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО