4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

5 најлоши и најдобри домашни лекови против хемороиди препорачани од лекар

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Ако ви стана заморно постојано да трчате во аптека по препарати кои ќе ви помогнат со хемороидите, дали сте размислувале да користите домашни препарати? Се смета дека некои од нив помагаат да се смири проблемот, но дефинитивно е неопходно да се информирате пред да користите какви било препарати.

„Тоа е нормален дел од анатомијата и тие често не предизвикуваат болка“, вели хирургот д-р Џереми Липман. Тој советува дека промените што може да ги забележите секако бараат прво преглед на лекар за да се увери дека не станува збор за посериозен проблем. особено ако забележите крв. Во тие моменти, многумина ќе прибегнат кон домашни лекови, од кои некои можат да помогнат, додека други сигурно не.

Тоа е проблем кој зафаќа сè поголем број од населението, а со оглед на тоа што е еден вид табу тема, многу луѓе се двоумат да зборуваат за тоа и да побараат помош, а секој што ги доживеал знае дека симптомите воопшто не се пријатен.

Најдобри домашни лекови против хемороиди
Пред да ги пробате, важно е да ја добиете вистинската дијагноза, особено ако веќе сте имале хемороиди или ако сте забележале крв, вели хирургот. Дури тогаш можете да пробате некои од подготовките.

1. Капете се во млака вода
Често, лекарите ќе ги советуваат луѓето кои имаат болни хемороиди да седат во млака вода 15 минути, неколку пати на ден, особено по нужда.
д-р. Липман го истакнува како еден од најдобрите третмани, а треба да имате леген или сад во кој ќе можете да седите. Можете исто така едноставно да ја наполните кадата со топла вода и да седнете во неа.

2. Лушпи од псилиум
Тие можат да дојдат во форма на додаток за да го зголемат внесот на влакна и да ја омекнат столицата за полесно да минува низ цревата. Бидете внимателни со внесот, бидејќи премногу влакна одеднаш може да предизвикаат надуеност и грчеви. „Го користите за омекнување на столицата и поддршка на работата на цревата, а кога ќе биде мека и полесно се поминува низ цревата, проблемот полесно ќе се реши. Покрај тоа, важно е да пиете доволно течности, според докторот.

3. Алое вера
Ова растение содржи антиинфламаторни состојки кои можат да ги ублажат симптомите на хемороидите, а се покажало како особено добро за воспалителни кожни болести. Лекарот наведува дека е безбедно да се користи само чист препарат од алое вера, а не креми кои го содржат.

Најлоши подготовки за хемороиди
Веројатно сте слушнале за овие два производи и како тие ќе ви помогнат да се ослободите од хемороидите, но доктор Липман сака да ги избегнувате доколку можете.

1. Јаболков оцет
Можеби имате јаболков оцет во вашата кујна за кој се смета дека е инстант решение за хемороиди, може да го смири чешањето на кожата и да ја намали болката. „Не го советувам овој препарат бидејќи може да предизвика иритација доколку се користи прекумерно и на тој начин само да ги влоши проблемите“; наведува д-р Липман.

2. Масло од чајно дрво
Некои тврдат дека има антисептички и антиинфламаторни својства и може да го намали отокот и болката предизвикана од хемороидите. Некои рани истражувања сугерираат дека гелот што содржи масло од чајно дрво може да ги смири симптомите, но има недостаток на податоци. д-р. Липман советува да не го користите овој производ бидејќи не е доволно проучен.

Секогаш прво прашајте го вашиот лекар пред да пробате какви било производи против хемороиди, не користете ништо пред да се консултирате со професионалец. Запомнете дека е важно да јадете храна богата со растителни влакна (25 g за жени на ден и 38 g за мажи) и да консумирате доволно вода. Само овие мали промени можат да ја олеснат работата на вашите црева и да ги задржат хемороидите на заливот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Испораката на Украина со ракети со долг дострел нема да ги промени воените цели на Русија

Дури и ако земјите и дадоа на Украина ракети со долг дострел, тоа нема да ги промени воените цели на Русија, изјави портпаролот на...

Што сакаш да кажеш, не можеш да стоиш на една нога 10 секунди?

Бразилските научници сугерираат дека овој едноставен тест за рамнотежа од 10 секунди треба да стане дел од рутинскиот здравствен преглед за постарите возрасни лица. Според...

Папата на миса во Конго: Положете го оружјето, прегрнете ја милоста

Папата ја започна проповедта изразувајќи ја својата радост што конечно може да дојде во таа земја и да биде меѓу народот на Конго, објави...
spot_img
spot_img
spot_img