8.9 C
Ohrid
Friday, December 9, 2022

5 навики кои ќе ве направат емотивно и психички посилни

НАЈЧИТАНО

Иако можеби не изгледа така на прв поглед, следните квалитети можат да ви помогнат подобро да се справите со ситуациите и пред се да бидете поотпорни на стресот и на сето она што го носи животот.

Дозволете ми да започнам со тоа што ќе ви кажам дека веројатно сте многу посилни отколку што мислите. Размислете само за она што веќе сте го доживеале и колку безизлезни ситуации сте решиле, иако мислевте дека тоа е сосема невозможно. Секое такво искуство ве зајакна и (се надевам) ве научи на нешто за во иднина.

Сепак, додаваме неколку навики кои можат да ве направат поотпорни на стресот и на сите неочекувани работи што ги носи животот:

Најдете ги вашите магични моменти
Пронајдете ги во денот оние мали моменти на среќа кои не изгледаат посебни, но во вас будат мир, среќа, радост. Ова може да бидат тивки утра со свежо кафе, играње со деца, прошетка со крзнениот пријател… Сè што ве прави среќни. Одвојте време за барем еден таков момент секој ден. Обрнете внимание на тоа и ќе се изненадите колку тоа влијае на вашата благосостојба, ве исполнува со енергија и одржува позитивно размислување.

Земи длабок здив
Или два, три, четири… Можете и да ги затворите очите.

Советите не се ништо ново и револуционерно, но потребен е само еден длабок здив за да се опушти нервниот систем. Ова сè уште ви е потребно во текот на денот кога имате илјадници задачи и задолженија, а можете да го правите секаде. Секако, подобро ќе биде ако земете уште неколку вдишувања, но дури и еден ќе ја олесни ситуацијата за момент и ќе помогне да се соберат мислите.

Играј
Со напорен распоред, тешко е да одвоите неколку минути за играње – за тоа е слободното време, нели? Всушност, неколку минути игра може да го пренасочи вашиот мозок на нешто друго и да им даде пократок одмор. Ќе ви биде полесно да продолжите да работите и да се обедините.

И со што ќе си играш? Сè доаѓа во игра: од игри на табла, игри со карти, креација, загатки до фрлање на топката во кошот, игри на телефон (ако нема друго)…

Јадете кога сте гладни
Денес, сите видови на диети се модерни и наоѓаме илјадници причини да се откажеме од храната. Но, со празен стомак, лошо ќе се справите со стресот. Затоа, не дозволувајте да ве изгладнуваат. Ако е можно, започнете го денот со обилен и здрав појадок и секогаш имајте хранливи закуски со вас. Затоа, не мислиме дека можете да си дозволите бонбони секогаш кога сте гладни, но погрижете се да имате здрави замени.

Советите важат и во другата насока: храната е секогаш при рака, затоа слушајте го вашето тело и јадете кога сте гладни, а не од навика.

Биде благодарен
Ако знаете да ги препознаете добрите страни во ситуациите, низ животот ќе чекорите насмеани и со повеќе позитивна енергија. Секако, има и лоши времиња, безнадежност, тага и слично, но важно е да знаете дека сонцето секогаш ќе грее и подоцна ќе можете да препознаете колку добро сето тоа влијаело на вас. Дали остави добри последици и дали сте подобра личност? Се надеваме дека одговорот секогаш ќе биде да.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО