16 C
Ohrid
Tuesday, May 24, 2022

5 навики кои треба да ги избегнувате доколку страдате од висок крвен притисок

НАЈЧИТАНО

5 навики кои треба да ги избегнувате доколку страдате од висок крвен притисок
Некои работи треба да се избегнуваат.

Крвниот притисок не треба да се разгледува само еднаш годишно кога се подготвуваме за систематски преглед. Високиот крвен притисок може да биде опасна состојба која може да доведе до развој на сериозни болести, а токму затоа треба редовно да го проверувате за да избегнете можни последици. Добар начин за превенција, но и за контрола на крвниот притисок е избегнување на одредени навики, а еве за кои станува збор.

1. Не се справувајте добро со стресот
Според клиниката Мајо, доколку се справувате со стресот со цигари, алкохол или прејадување, секако дека може да влијаете на покачувањето на крвниот притисок. За да го спречите тоа, пронајдете механизми кои ќе ви помогнат и нема да му наштетат на вашето здравје – вежбајте, опуштете се и медитирајте. Некои од овие активности можат да го намалат крвниот притисок, но и да придонесат за здравјето на срцето.

2. Претерувате со алкохолот
Алкохолот не само што е лош за вашиот црн дроб, туку ќе го оштети и вашето кардиоваскуларно здравје, срцето и крвните садови. „Иако малку алкохол ќе ги опушти крвните садови, премногу ќе има спротивен ефект“, објаснуваат експертите од клиниката Џон Хопкинс. Само еден пијалок може да го зголеми крвниот притисок, а ефектот ќе се почувствува дури два часа. Експертите затоа советуваат да го пиете умерено, што би значело не повеќе од една пијачка дневно за жени и две за мажи.

3. Премалку се движите
Луѓето кои седат подолго отколку што се движат имаат до 50 проценти поголема веројатност да имаат проблеми со висок крвен притисок отколку луѓето кои се активни. Поентата е дека вежбањето ги одржува крвните садови флексибилни, додека од седентарен начин на живот тие ќе станат вкочанети. Американското здружение за срце советува да одвоите најмалку 150 минути неделно за вежбање со умерен интензитет или 75 минути интензивен тренинг.

4. Имате прекумерна тежина
Дебелината е еден од најголемите непријатели на високиот крвен притисок. Се работи за физика: „Колку повеќе килограми имате, толку повеќе крв ќе ви тече низ вените и ќе ви се покачи крвниот притисок“, пишуваат експерти од клиниката Мајо. Но, не треба да изгубите многу килограми за да ја забележите разликата, особено кога станува збор за здравјето. Ако имате прекумерна тежина, доволно е да изгубите само неколку за да го намалите ризикот од развој на висок крвен притисок за 50 проценти.

5. Користете премногу сол
Истражувањата покажуваат дека придржувањето до навиките за исхрана според принципите на урамнотежена исхрана помага во намалување на крвниот притисок. Урамнотежен план за исхрана препорачува да изберете овошје, зеленчук, цели зрна, риба и месо со намалена содржина на сол.

Во исхраната за лица со висок крвен притисок, најголем акцент е ставен на значително намалување на солта, па затоа јадењето треба да се зачини со комбинација на зачини, притоа избегнувајќи сол. На луѓето кои имаат проблем со висок крвен притисок не им се препорачува да земаат повеќе од 2000 mg до 2400 mg натриум или 5-6 грама сол дневно. Ваквиот намален внес на сол во исхраната може значително да придонесе за превенција од кардиоваскуларни, бубрежни и други хронични заболувања, а со тоа и намалување на отчукувањата на срцето и мозочниот удар.

Бидејќи поголемиот дел од солта се внесува секојдневно преку храната, многу е важно да се изберат квалитетни производи со намалена содржина на сол. Со вакви производи добро е да се комбинираат секојдневните намирници кои се извор на калиум, калциум и магнезиум, а тоа се овошјето, зеленчукот, месото и млечните производи, пишува Ординација.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО