2.1 C
Ohrid
Monday, November 28, 2022

5 зачини кои ќе виреат во затворени простории дури и во зима

НАЈЧИТАНО

Погрижете се вашиот прозорец да биде украсен со вашите омилени зачини дури и во постудените месеци. Запознајте 5 од нив, кои се доволно издржливи за да живеат со вас дури и во зимските месеци.

Мудрец
Жалфијата се смета за издржлив и релативно отпорен зачин, кој е совршено погоден за одгледување во затворени простории дури и во постудените месеци. Неопходно е да се обезбеди доволна количина на светлина (ако не добива доволно природна сончева светлина, распоредете светла околу неа), добро исцедена почва и, се разбира, богата почва. Ќе преживее и ниски температури и нема потреба од многу наводнување (освен при ртење).

Копар
Позитивната карактеристика на копарот е тоа што може да издржи пониски температури и затоа е билка која добро ќе се справи дури и во зима во затворени простории. Но, потребно е доволно сонце или светлина. Најмалку 6 до 8 часа дневно треба да бидат изложени на светлина. Бидејќи тоа е речиси невозможно во нашата средина, поставете светла околу неа. Исто така, му треба многу влага, затоа одржувајте ја почвата влажна (исто така обезбедете добра дренажа). Повторно полевајте го кога горниот слој на почвата ќе почне да се суши. Почекајте до пролет или лето за да ја оплоди почвата.

Василиј
Босилекот е зачин кој може да се пофали со уникатен вкус кој го збогатува секое јадење и прекрасен мирис кој ја опива просторијата. Ако сте љубители на зачини, босилекот дефинитивно не треба да недостасува на вашиот прозорец дури и во постудените месеци. Босилекот е навистина тој издржлив зачин кој може да напредува и во затворени простории, доколку има доволно светлина и ако правилно се грижиме за него. Пред се, му треба доволно светлина. Ако не добива доволно природна светлина, ставете светилка до неа. Почвата мора да биде доволно хранлива, со добра дренажа.

Оригано
Дури и овој зачин, кој често се вкусува особено во италијанските јадења, ќе расте добро во затворени простории. Но, и покрај тоа, ориганото е малку понапорно отколку, на пример, босилек. Иако е толерантен на суша, тој ќе напредува поцелосно во влажна средина. Погрижете се да има доволно светлина. Ако не работи, ставете го под светло. Почвата треба да биде квалитетна. Ставете ги навлажнетите камчиња на дното на тенџерето за да ја задржат влагата. Како и да е, полевајте го ретко (не наводнувајте го премногу и почекајте земјата да се исуши доволно).

Рузмарин
Можно е да се одгледува рузмарин во затворени простории, но одгледувањето е доста напорно. Рузмарин сака многу влажни места. Одржувањето на влажноста во затворен простор во зима може да биде предизвик. Ако просторијата е барем малку влажна, можете да му обезбедите дополнителна влажност на рузмаринот така што ќе го покриете со фолија. Не заборавајте за лесна и добра почва со дренажа. Потребно е и големо тенџере.

Исто така, имајте на ум дека сите зачини треба да бидат што подалеку од радијаторот.

ИЗВОР: https://www.theindoorgardens.com/ и https://www.thespruce.com/

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО