8.9 C
Ohrid
Friday, December 9, 2022

5 есенски трендови на кои подобро би било да заборавиме

НАЈЧИТАНО

Трендовите доаѓаат и си одат. Покрај класиците, кои се носат од сезона во сезона, има и парчиња кои, ако им се верува на експертите, имаат и свој рок на траење. Модните стилисти избраа пет есенски трендови кои треба да се остават во минатото и да се заменат со нови.

Секако, тоа се само мислења, предлози, а не правила. Секој треба да го земе предвид личниот стил и да го носи она во што се чувствува најдобро. Ако сакате темни бои, носете темни бои, ако тренерките ви се омилена ставка, нема причина да ги фрлате.

Во продолжение одбравме пет есенски трендови кои според стилистите не треба да се носат оваа година или помалку од последните години.

Носени маици и спортски панталони
За време на пандемијата, модата се фокусираше на сè што е поврзано со спортот, но модниот свет веќе некое време се свртува кон посложени и дефинирани изгледи, поради што, според модните упатени лица, кашмирот и другите фини плетени треба да ги заменат истрошените тренерки. .

Крајно време е да ги оставиме настрана оние парчиња што ги носевме за време на затворањето на јавниот живот и да се вратиме во „нормалната“ облека, велат стилистите. Секако, сè уште ќе има прилики кога овие парчиња ќе бидат совршен избор, но стилистите сметаат дека тие повеќе не треба да бидат најчести во моментов.

Темни комбинации од глава до пети
Вообичаено наесен носиме облека во потемни нијанси, но оваа година, според стилистите, треба да носиме повеќе бои. Светлите бои, кои беа карактеристични за летото, не треба целосно да се напуштат. Извештајните парчиња и многу бои треба да го одбележат периодот што следи. Секако, можете да ги комбинирате и со потемни бои, почести за есен, но доколку ги прашате експертите, треба да избегнувате темни комбинации од глава до пети.

Стилистите исто така советуваат да им дадат шанса на разиграните модели и светлата трикотажа.

Сетови
За време на пандемијата носевме многу плетени комплети кои ги заменија тренерките. Но, како тренерките, треба да ги оставиме зад себе, барем како облека во која поминуваме секој ден, сметаат стилистите кои ги препорачуваат плетените елеци како совршено парче за слоевито и забавно облекување.

Секојдневно носење обични памучни хеланки
Стилистите препорачуваат оваа есен да не посветувате толку простор на хеланки во вашата гардероба како минатата сезона.

Иако се удобни и лесни за мешање и спојување, има и други парчиња кои исто така можат да направат да се чувствувате опуштено. На пример, стилисти препорачуваат комбинезони за смели и бестрашни.

Секако, не мора целосно да се откажете од хеланки. Купете модели кои можете да ги менувате во комбинации за работа, на пример, кожни хеланки, хеланки со шлиц на долниот дел од ногавиците или оние со ремен под стапалото.

Фустани со исечоци
Стилистите мислат дека е време да се пензионираат фустаните со различни деколтеа. Меѓу другото, температурите се намалуваат, па може да ви биде ладно и со сако на себе.

Зачувајте фустани со исечоци за потоплиот дел од годината, а изберете макси фустани за периодот што следи. Тие се многу тренди и одговараат на сите облици на тело, но стилистите советуваат да додадете предимензиониран џемпер и чизми на омилениот макси фустан и ќе добиете совршена и удобна комбинација, пишува Zaftetna.hr.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО