18.2 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

467 нивни врсници се повредени во Украина

НАЈЧИТАНО

Врховната рада соопшти дека досега во војната во Украина се убиени 262 деца, а 467 се повредени.

Но, се стравува дека бројот на деца жртви, од почетокот на руската инвазија врз Украина, што почна на 24 февруари, можно е да поголем.

Според податоците на украинскиот Парламент, руските сили оштетиле 1.938 училишта или образовни објекти, а 182 се уништени при бомбардирањето.0,0оиуњ-+

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО