-0.1 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

4 најчести грешки при готвење на тестенини

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Тестенините се популарно јадење во многу домаќинства, бидејќи може да се приготват на различни начини и во комбинација со сезонски, свежи состојки.

Се чини дека тестенините се навистина лесни за готвење, но многу луѓе грешат. Доколку сакате да ги избегнете, следете ги едноставните и основни упатства. Кои се најчестите грешки? Во продолжение ви ги претставуваме.Тестенините се преварени
За да добиете навистина вистинска текстура, најдобро е да го проверите препорачаното време за готвење на пакувањето пред да готвите. Добро е да ги пробате во меѓувреме за да бидете сигурни дека се варени. Ако не планирате само да ги прелиете со сосот, туку да ги динстате во него, исцедете ги околу минута или две пред препорачаното време за готвење. Ова ќе ви даде одлична текстура на забите.

Ги ставате во вода пред да зовријат
Ако сте ја направиле оваа грешка, може да се случи тестенините да станат кашести – скробот во него побрзо се топи во млака вода, па во основа полесно се разградува. Иако тестенините може да се зготват и со истурање во ладна вода и чекање да зоврие, тоа не се препорачува баш. Сигурно нема да бидат тоа што би можеле да бидат ако се стават во врела вода.

Не мешајте ги тестенините додека се варат
Дефинитивно тестенините треба да се измешаат, инаку текстурата може да биде нерамна и може да се залепат и на дното на садот. Кога ќе ги ставите тестенините во зовриена вода, земете дрвена лажица и веднаш промешајте. Така ќе спречите лепење на тестенините. Потоа повремено мешајте за да се варат рамномерно. Користете доволно големо тенџере и многу вода за да се сварат додека тестенините набабруваат.

Исплакнете ги тестенините по готвењето
Ако сакате да го послужите садот топло, не ги плакнете тестенините под вода. Така ќе го отстраните скробот од водата во која се варени и сосот нема да се залепи за нив. Исплакнете ги со ладна вода само ако подготвувате салата од тестенини – така брзо ќе го запрете процесот на готвење и тестенините ќе се изладат.

И уште еден совет: не ја фрлајте водата во која се варени тестенините. Скробот што се излачува може да помогне да се згусне сосот и да се додаде неговиот вкус. Исто така, помага сосот полесно да се залепи на тестенините. Затоа оставете една шолја вода на страна и додајте ја во сосот за да ги прелиете со тестенините

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Свети Атанасиј Велики, архиепископ Алесандриски

Свети Атанасиј Велики, архиепископ Алесандриски Роден во Александрија 296 година. Од детството наклонет кон духовниот призив. Беше ѓакон кај архиепископот Александар и го придружуваше својот...

Приведен бегалец од затвор, спроведен во КПУ Прилеп

На 30.01.2023 на ул.„Гоце Делчев“  во с.Кривогаштани, прилепско, полициски службеници од СВР Битола - Полициско одделение Кривогаштани го привеле П.М.(36) од с.Кривогаштани. Тој бил...

Тренчевска: Раст на плати и пензии, поддршка за најранливите и оддржливи социјални услуги и сервиси ја обележаа 2022 година

Во рамки на дводневната конференција организирана од страна на Владата на Република Северна Македонија, „Година на нови можности“ се оддржа и панел сесијата „Социјални и здравствени...
spot_img
spot_img
spot_img