17.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

4 малку различни гледишта за тоа што значи да се грижиш за себе

НАЈЧИТАНО

Што навистина значи да се грижиш за себе? Дали е разгалување во салон за убавина, засладување со чоколадо на каучот или нешто друго?
Грижата за себе е многу важна доколку сакате да останете здрави и полни со енергија и да не подлегнувате на стресот. Ставете се себеси на прво место кога правите работи кои ви даваат волја и радост на животот. Но, што всушност значи тоа?

Еве неколку необични идеи кои ќе ви помогнат да се чувствувате подобро:

Слушајте го вашето тело
Вашето тело ви кажува многу ако знаете само да го слушате. Ве предупредува кога нешто не е во ред и треба да одите на лекар, како и дека е премногу уморен за физички напор, треба одмор, дополнителна грижа… Ако на пример имате напорно вежбање во распоредот, но сте многу уморни или имате уморни мускули, можеби менструални грчеви, прилагодете го тренингот на неколку смирувачки вежби за истегнување и загревање, но не претерувајте.

Секогаш слушајте го вашето тело и приспособете ги вашите избори.

Почестете се со она што ве прави среќни
Честопати не наоѓаме време во распоредот за пријателите, семејството, децата, миленичињата и хобиите кои не исполнуваат со љубов, гордост, надеж и среќа. Сите овие, сепак, треба да бидат приоритети.

Затоа почестете се со парче чоколадо кога ќе мирисате слатко, лежење на каучот, топла купка или пица за вечера. Но, во ограничени количини, сепак да одржувате рамнотежа со здрав начин на живот. Се е дозволено, но без претерување.

Одржувајте позитивна енергија
Добро знаете дека во животот има многу непријатни и стресни ситуации. Од вас зависи дали ќе ги носите со себе или ќе ги оставите во минатото и ќе научите од нив. И двете влијаат на благосостојбата. Ако ја одржувате позитивната енергија, ќе чекорите низ животот многу понасмеани, ќе гледате повеќе можности и ќе можете побрзо да го препознаете доброто во луѓето и ситуациите.

Прифатете се
За крај, веројатно најтешкиот чекор: прифатете се себеси.

Нема да биде лесно, бидејќи секогаш кога во огледалото гледаме многу грешки, несовршености, лоши квалитети… Обрнете внимание на нив и обидете се да се подобрите. Но, пред тоа, прифатете се себеси и вашето тело. Биди благодарен за се што може. Почнете да верувате дека сте достојни за љубов и за сета убавина што допрва ве очекува.

Ако се сакате себеси, ќе ве сакаат и другите. Ќе зрачите со добра енергија и ќе привлечете слични луѓе во вашата близина.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО