2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

4 исклучително позитивни ефекти на чајното дрво (ги уништува вирусите, бактериите и габите)

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Науката открива дека маслото од чајно дрво е моќен антисептик, антиинфламаторно и антимикробно. Но, има и други позитивни квалитети. Проверете каде сè може да ви помогне.

Маслото од чајно дрво се користи во Австралија повеќе од сто години. Во некои записи, можеме да прочитаме дека веќе бил користен за медицински цели од австралиските домородни луѓе (австралиски абориџини). Скапоцените листови од чајното дрво се претпоставува дека се дробат и од нив се добива лековито масло. Се претпоставува дека се користи за разни инфекции, за заздравување на рани и по каснување од инсекти.

Денес чајното дрво е добро проучено растение. Се вели дека содржи многу лековити соединенија, меѓу кои најмногу се издвојува соединението терпинен-4-ол. Токму оваа супстанца се вели дека е најефикасна во уништувањето на разни штетни бактерии, вируси и габи. Тогаш, за што е корисно маслото од чајно дрво?

Како природен средство за дезинфекција на рацете
Истражувањата покажуваат дека маслото од чајно дрво е ефикасно средство за дезинфекција на рацете. Уште повеќе, истражувачите дојдоа до заклучок дека маслото од чајно дрво може да се користи како самостоен производ за нега – како природен дезинфекција на рацете. Онлајн ресурсот Healthline опишува студија која покажа дека маслото од чајно дрво може да помогне да се убијат поагресивни бактерии, како што се E. Coli и Streptococcus pneumoniae. Така, средството за дезинфекција на кое е додадено маслото од чајно дрво треба да ги уништи бактериите E. Coli уште поопширно и поефикасно.

За ублажување на акните
Поединци кои имаат проблеми со акни и мозолчиња исто така треба да имаат корист од маслото од чајно дрво. Ова треба да ги елиминира акните и да го запре нивното ширење. Студијата цитирана од изворот дури покажа дека маслото од чајно дрво е слично ефикасно како и бензоил пероксидот, кој се смета за попрепознатлив третман за акни.

За добра орална хигиена
Истражувањата покажуваат дека маслото од чајно дрво исто така може да ни помогне да го подобриме оралното здравје. Се вели дека ги уништува бактериите кои предизвикуваат расипување на забите и помага при лош здив. Студијата покажува дека маслото од чајно дрво е исто толку ефикасно како и некои средства за плакнење уста. Може дури и да го ублажи гингивитисот – воспаление на непцата.

За помалку првут
Маслото од чајно дрво исто така треба да има корисен ефект врз скалпот. Се вели дека е особено корисен за елиминирање на првутот. Онлајн ресурсот Healthline опишува мала студија која покажува дека шампонот за коса со масло од чајно дрво е особено ефикасен против Candida albicans, габа која често е причина за првут. Друго истражување опфатило лица од 14-годишна возраст кои имале проблеми со првут. Тие беа поделени во две групи. Едната група ги миела главите со шампон од чајно дрво (5%) 4 недели, другата група примала плацебо. На крајот од студијата, учесниците кои се миеле со шампон од чајно дрво имале подобрување за 41% во споредба со плацебо групата.

Статијата е информативна. Во случај на здравствени проблеми или ако не сте сигурни за правилната употреба, мора да се консултирате со специјалист.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Павле Трајанов предлага да се формира македонско ФБИ

Криминалот ги разорува институциите и го кочи демократскиот развој на државата. Криминалот стана вредносна категорија, а не зло со кое мораме да се справиме....

Ѓоковиќ призна: Користи ново контроверзно правило за да победи во финалето

Откако минатата година беше дури и депортиран, Новак Ѓоковиќ се врати во Австралија и го освои својот 10-ти Австралија опен, со што се израмни...

Нови мерки: Како Netflix ќе ги спречи корисниците да ја споделат својата лозинка?

Првичните извештаи и испитувања во други земји сугерираат дека напорите за одвраќање на споделувањето лозинка ќе бидат релативно благи во почетната фаза, потпирајќи се...
spot_img
spot_img
spot_img