15.9 C
Ohrid
Friday, May 20, 2022

4 знаци дека сте (можеби) се нашле во врска која води во ќорсокак

НАЈЧИТАНО

Дали сте во романтична врска и не се чувствувате најдобро? Се прашувате дали вашата врска е влезена во ќорсокак? Проверете кои знаци не треба да ги занемарувате.

Пред се, важно е да знаете дека секоја врска има добри и лоши страни. Дека совршен партнер и совршено партнерство не постојат и дека секоја врска, колку и да е силна, наидува на искушенија и пречки кои можат да се надминат. Но, кога врската е сè понегативна од месец во месец, забележувате дека сте сè поапатични и емотивно вкочанети, можеби дури и осамени, и се сомневате дека врската западнала во ќорсокак, време е да погледнете.

Ставот стана многу негативен
Обично, романтичната врска започнува со занес кој трае околу три до шест месеци. Ова е периодот кога партнерите се идеализираат и се ставаат на пиедестал. Иако таков период е сосема нормален за новозаљубениот пар, тоа е еуфоричен период кој не претставува реална слика за врската. Кога ќе заврши фазата на занес, обично гледаме вистинска слика за личноста до нас. Тоа, исто така, покажува дали двајцата ќе останат заедно или не. Без разлика дали штотуку сте започнале врска или сте во неа долго време, кавгите и конфликтите кои завршуваат со тивка маса (а не се решаваат) и лошата комуникација покажуваат дека врската станува негативна и емотивно нездрава. Најверојатно тоа води во ќорсокак.

Повеќе не сте среќни во врска
Дали откривате дека повеќе не сте среќни во врската и вашето незадоволство го забележуваат дури и другите луѓе околу вас? Или сакате да го промените партнерот на кој било начин поради вашето незадоволство? Дали постојано се расправате за истите работи одново и одново и се вртите во маѓепсан кругови? Сите овие се знаци дека нешто не е во ред. Не сте задоволни од врската. Прашањето е: дали сте спремни да ја прифатите врската и партнерот такви какви што се, и да останете во врската или сакате нешто поинаку. Ако вашиот одговор е дека сакате нешто различно, преземете соодветни мерки.

Вашата толеранција во врската е се помала и помала
Дали сте постојано лути на вашиот партнер и секој друг гест што го прави ве вади од колосек? Дали во минатото лесно ги прифаќавте дури и оние нешта кои сега ви ги креваат нервите во секунда? Дали повеќе се расправаат отколку што уживаат во меѓусебното друштво? Ова се исто така знаци дека вашата врска оди во ќорсокак. Меѓутоа, ако ве боли глава при помислата на заедничка иднина, навистина е време да се запрашате што друго правите во оваа врска.

Секогаш имате чувство дека нешто не е во ред
Ако имате чувство дека нешто не е во ред со вашата врска, дека не е доволно стабилна и цврста или дека нема доволно доверба во неа, веројатно сте во право. Ако таквите чувства ве придружуваат долго време, време е добро да размислите како да продолжите понатаму. Разговарајте со вашиот партнер. Но, силното чувство дека нешто не е во ред не е добро да се игнорира.

Статијата е информативна. Доколку доживувате ментална вознемиреност или се справувате со други проблеми, треба итно да се консултирате со соодветен професионалец.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО