30 години од смртта на големата актерка и модна икона на Холивуд

spot_img
spot_img
spot_img
„Животот е како прелистување низ музеј. Дури подоцна ќе почнете навистина да го апсорбирате она што сте го виделе, да размислувате за она што сте го доживеале, да го погледнете во книга и да запомните – затоа што не можете сето тоа да го прифатите одеднаш“, рече Одри Хепберн. кој почина на денешен ден, во интервју.20 јануари пред 30 години. Одличната актерка, која стана уште поголема модна икона, повеќе сакаше да зборува за холандските градови и обичните луѓе отколку за Холивуд.

- Advertisement -

Одри Хепберн е родена во Брисел во богато и влијателно семејство. Нејзиниот татко бил англискиот банкар Џозеф Виктор Ентони Хепберн – Растон, а нејзината мајка била холандската бароница Ел ван Хемстра.

Семејството, кое се преселило во Лондон, таткото на Одри го напуштил кога таа имала 6 години. Од 1935 до 1938 година, Одри посетувала женско училиште во Кент, Англија. Втората светска војна ја поминала со мајка си и двајцата полубраќа кај дедо ѝ во Арнем, Холандија, каде и покрај германската окупација и глад, се посветила на балетот на локалниот конзерваториум. Во својата нова книга Холандска девојка: Одри Хепберн и Втората светска војна, авторот Роберт Мацен исто така откри дека убавицата се борела со нацистите со сето свое срце. Мацен тврди дека Хепберн работела за холандското движење на отпорот во Арнем во 1944 година како асистент на лекар. Во првите две години од војната, таа мораше да се бори со фактот дека нејзиниот татко бил нацистички агент, а нејзината мајка била пронацист.

Оскар за римски одмор
Во 1948 година се преселила во Лондон, каде покрај балетот, во кој не била многу успешна, се занимавала и со манекенство, а се испробала и во актерството. Својот актерски пробив го постигнала со театарската претстава Џиџи, за која ја добила Светската театарска награда за главната улога во 1952 година. Нејзиниот талент набрзо бил забележан во Холивуд. Таа стана позната со својата прва голема филмска улога кога глумеше во Римскиот одмор во 1953 година заедно со Грегори Пек.

Таа импресионираше со претставата и за неа на 24-годишна возраст доби Оскар, Златен глобус и награда БАФТА за најдобра главна женска улога. Подоцна глумеше во серија блокбастери, како што се Сабрина (1954), Војна и мир (1956), Појадок кај Тифани (1961), Шарада (1963), Мојата драга дама (1964)…

Одри важеше и за модна икона бидејќи сè што носеше стана популарно и модерно. Нежната и елегантна актерка, која беше сосема спротивна од раскошниот идеал за убавина на Мерлин Монро, имаше големо, навистина огромно влијание врз модата. Нејзиниот стил, кој е модно безвременски, го имитираат и сè уште го имитираат сите генерации жени ширум светот. Нејзиниот карактеристичен белег беа широкото плисирано здолниште, краток црн фустан, малку предимензионирани очила за сонце, шал околу вратот, панталони до глуждовите и рамни балетанки.

Погребан во Швајцарија
Меѓувоените трауми ја мотивираа Одри да работи активно како амбасадор на мирот на УНИЦЕФ речиси 40 години. Со цел да ги поддржи проектите на УНИЦЕФ, таа посети многу земји, вклучувајќи ги Етиопија, Судан, Сомалија, Ел Салвадор, Хондурас, Мексико, Венецуела, Еквадор, Бангладеш, Виетнам и Тајланд. За нејзината работа во хуманитарната област, таа беше наградена со Претседателски медал за мир. Се омажила двапати (исто така се развела) и имала два сина. Таа се омажи за прв пат во 1954 година за американскиот актер со шпанско-ирско потекло Мел Ферер. Тие останаа заедно 14 години и го добија синот Шон. Во 1969 година се омажила за италијанскиот психијатар Андреа Доти, со кој го добила вториот син Лука. Веќе во 60-тите, таа се преселила во Швајцарија, каде што го поминувала поголемиот дел од своето време. Таа почина на 63-годишна возраст од рак на дебелото црево во нејзината куќа во Толохеназ на Женевското езеро (Швајцарија) и е погребана на локалните гробишта таму.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img