8.9 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

3 неверојатни позитивни ефекти на оревите

НАЈЧИТАНО

Есента е сезона на оревите, затоа што побрзо посегнете по нив. Во умерени количини, суровите и непечените ореви се одличен извор на лековити материи кои се уште му се потребни на нашиот организам. Погледнете ги 3-те извонредни ефекти со кои може да се пофалат оревите.

Оревите се богат извор на антиоксиданси. Се вели дека содржат уште повеќе антиоксиданси од другите јаткасти плодови, се вели дека се многу богати со витамин Е и полифеноли. Дури и поинаку, оревите се многу хранлива храна со висока содржина на протеини, витамини, минерали и растителни влакна. Се вели дека оревите се богат извор на омега 3 масни киселини.

Истражувачите долго време ги проучувале неговите својства и корисните ефекти врз организмот и заклучиле дека оревите помагаат во намалувањето на лошиот холестерол и маснотиите во крвта, позитивно влијаат на мозокот, помагаат во забрзување на метаболизмот и генерално позитивно делуваат на кардиоваскуларниот систем и намалување на оксидативниот стрес.

Тие имаат позитивен ефект врз варењето
Се вели дека биоактивните материи во оревите имаат многу позитивно влијание врз цревата и варењето. Ова го покажува и студијата цитирана од изворот (објавена во The Journal of Nutrition), во која биле вклучени возрасни со прекумерна тежина со поголем ризик од развој на кардиоваскуларни болести. Во текот на шестнеделното истражување, од учесниците беше побарано да додадат сурови ореви во нивната исхрана. Заклучокот од студијата покажа дека варењето на учесниците се подобрило, а холестеролот и крвниот притисок се намалиле.

Ги подобруваат когнитивните функции
Друга студија цитирана од изворот покажува дека оревите исто така треба да имаат многу позитивно влијание врз мозокот и да помогнат во забавување на падот на когнитивните функции, особено кај постарите лица. Во студијата биле вклучени 600 стари лица, кои биле поделени во две групи. Првата група мораше да ја збогати исхраната со ореви (кои сочинуваа 15 проценти од вкупните калории), втората група беше контрола без диета со ореви. Иако студијата покажала дека оревите немаат посебен ефект врз здравите индивидуи, забележани се позитивни промени на мозокот кај поединци кои имале претходни невролошки проблеми и кај луѓе со поголем ризик по здравјето. Истражувачите се на мислење дека полифенолите во оревите треба да го намалат воспалението во мозокот и да помогнат во создавањето на нови мозочни клетки.

Тие помагаат при губење на тежината
Се вели дека оревите помагаат да се намали апетитот и да се регулира чувството на глад. Тие провериле дали тоа навистина е точно со мала студија наведена од изворот. Како дел од студијата, една група учесници конзумирала смути кои содржат ореви, а друга група конзумирала смути без ореви пет дена. Сите учесници престојуваа во клинички истражувачки центар. Студијата покажа дека во групата која консумирала смути од ореви секој ден, чувството на глад и апетит се намалиле. Учесниците изјавија дека се чувствуваат посити после јадење. Во исто време, истражувачите претпоставуваат дека и оревите би можеле да имаат ефект врз нервниот систем, но за навистина да се потврди ова, ќе биде потребна поголема и поопсежна студија.

ИЗВОР: https://www.health.com/ и https://www.healthline.com/

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО