2.8 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

3 начини, како модерните девојки комбинираат високи чизми оваа есен

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Модните трендови за есен и зима 2022/23 зборуваат јасно: ќе носиме чизми до колена.

Најпознатата манекенка, која не смеете да ја пропуштите, ќе бидете вистинска мода, со чизмите на Balenciaga од Cagole. Понудата е широка: додека црните усни добро го отсликуваат стилот на мотоцикл – благодарение на патентот и токата – модната куќа предложи и многу шарени верзии, како што е светло розево, но живо руменило, кое го носат на пример Франческа Рагаци и Кјара Ферањи.

Всушност, овој изглед со чизми над колена е најдобрата женска интерпретација: асиметричен црн фустан кој игра со леснотија за разлика од важноста на чизмите од Каголе.

За есен и зима 2022/23 година најдовме уште интересни модели: Луј Витон чевли со примеси на 70-тите (дебела и мека кожа) во карамела и црвени нијанси и чизми за мотор Miu Miu, кои ги носеше и Емили Ратајковски на настанот Vogue World.

Всушност, враќањето на мото чизмите е она што предизвикува најголем интерес кај модната заедница: освен што зборуваат за феноменот bikercore, тие ја покажуваат носталгијата на гранџот од 90-тите и изгледот на младата Кејт Мос.

Како да комбинирате чизми до колена
По носењето чизми до глужд, во комбинација со фармерки и исечени панталони, панталоните и здолништето се скратуваат за да се откријат чизмите до колена. Ова не се единствените добри комбинации за претстојната сезона: овие чизми одлично се комбинираат со плетени фустани, кратки здолништа, па дури и кратки бермуди.

Чизми и бермуди панталони
Овој есенски изглед си поигрува со мерењата: чизмите се спуштени, додека панталоните се подигнати заради бермуда. Целта е да се покажат колената, како што не учат Бела Хадид и Леа Сејду.

Мини здолниште и миди капут
Матричен ефект како Кендал Џенер – односно целосно црн изглед со долг кожен капут – но графичка животинска верзија како Емили Ратајковски, која во вториот пример избра контрастни рубин црвени чизми.

Елегантен фустан со чизми со шпицест затворач
Многу краток фустан со капут, но здолниште со длабок шлиц – разликата е во левите детали: чизмите на врвот. Двете модерни решенија придонесуваат за виткост и елегантен стил.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img