3-минутен трик со прст кој го елиминира гневот, тагата и нервозата

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Дали сте нервозни, тажни, лути, не се осмелувате да ги постигнете своите цели или постојано се плашите? Помогнете си со овој древен метод кој за неколку минути го ублажува или дури го елиминира споменатиот емоционален стрес.

Акупресурата е древна техника на лекување која користи притисок врз одредени делови од телото за да започне процеси на самолекување во телото. Акупресурата е стара повеќе од 5.000 години и едноставно „користејќи ја силата и чувствителноста на прстите, акупресурата ефикасно ги ублажува проблемите поврзани со стресот, ја зголемува циркулацијата на крвта, ја намалува болката и е идеална за зајакнување на имунолошкиот систем“, според Википедија.

Техника што вреди да се проба
Техниката која денес ви ја претставуваме е едноставна енергетска техника која можете да ја изведувате секаде и во секое време, вели Пем Доремус – американска учителка по јога и мајстор за Реики. Таа објаснува како можеме да влијаеме на негативните емоции со притискање на одредени прсти:

Палецот – загриженост

Показалецот – страв

Среден прст – лутина

Малиот прст – тага

Малиот прст – ниска самодоверба, неодлучност, недостаток на храброст за постигнување желби и цели

Како да се имплементира овој метод?
За да се ослободите од негативните емоции со акупресура, треба да седите или стоите во тишина, односно без да зборувате. Изберете го прстот со кој се обидувате да влијаете на одредена емоција и држете го нежно 2-5 минути. За тоа време, треба да го почувствувате пулсот во прстот, потоа да го спуштите и, доколку сакате, да продолжите на следниот прст. Дишете длабоко цело време, пишува City Magazine.

Доколку ги чувствувате овие емоции секој ден, можете да ги изберете сите прсти и редовно да ја изведувате техниката, како еден вид дневен утрински или вечерен ритуал. Техниката можете да ја изведувате и на работа кога нешто ќе ве налути, пред испит, пред или после важен состанок. Техниката можете да ја користите и кога сте лути поради емотивна врска или кога сакате да ја подобрите самодовербата и да соберете храброст за нови авантури. Ниту еднаш не го почувствував тој пулс кога го учев син ми да вози автомобил. Но, кога активно не создавам страв, секогаш го чувствувам“, додаде Пем Доремус во видеото кое можете да го погледнете во продолжение.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img