4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

299 санкции за брзо возење

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Во текот на вчерашниот ден (12.01.2023) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 299 возачи. Од нив 13 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволената брзина, а едно возило се движело со дури над 70 километри на час повеќе од дозволеното. Притоа 153 возила ја пречекориле брзината во населено место, а 146 надвор од населено место.
Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Како европскиот туристички скапоцен камен стана престолнина на кокаинот (ВИДЕО)

Некогаш попознат по стариот град со калдрма и квартот со дијаманти, Антверпен сега ја носи озлогласената титула европски главен град на кокаинот. Поранешниот дилер Пол...

Од поранешната федерација лани примила повеќе од 100.000 работници

Хрватска во 2022 година ја надминала бројката од 100.000 работни дозволи за странски работници. Повеќето од нив се работници од соседните земји Босна и...

Кои функционери ќе се поклонат пред гробот на Гоце Делчев

Во чест на 151-годишнина од раѓањето на великанот на македонското револуционерно дело и државност Гоце Делчев, в сабота повеќе делегации ќе положат цвеќе во...
spot_img
spot_img
spot_img