2.000 нови останки пронајдени на местото на поранешен црковен интернат во Канада

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Повеќе од 2.000 останки беа пронајдени при претрес на копнен радар на местото на поранешен црковен интернат во Саскачеван, Канада.

Завршена е првата фаза од копненото радарско истражување (ГПР), кое неодамна беше започнато на местото на поранешниот интернат Лебрет.

Менаџерот на проектот за пребарување на почва Шелдон Полтрас им рече на новинарите дека пронајдените останки би можеле да бидат човечки останки, парчиња камен или дрво.

Наведувајќи дека почнале да ја скенираат земјата на 2 октомври 2022 година, Поитрас рече дека пронашле фрагмент од вилица за кој се верува дека е стар 125 години и му припаѓа на пет или шестгодишно момче.

„Ова е физички доказ за необележан гроб“, рече Поитрас.

Тој најави и дека при претресот откриле подземни тунели и комори и дека детално ќе ги истражат сите собрани примероци.

Ако тестот открие дека посмртните останки се делови од човечко тело, интернатот Лебре ќе биде училиштето со најмногу нерегистрирани погребувања во Канада досега.

Шефот на локалната администрација во тој канадски град Мајкл Стар рече дека верува оти се работи за необележани гробници со посмртни останки.

„Денес ни се тешки срцата, тоа беше многу емотивно патување за сите нас. Ова откритие промени сè, нашиот менталитет, на некој начин го промени нашиот начин на живот“, изјави Стар.

Училиштето беше отворено 114 години
Интернатот Лебрет се наоѓа во истоименото село, на околу 80 километри североисточно од Риџајна, главниот град на Саскачеван.

Училиштето првпат било отворено во 1884 година, а се проширило во 1895 година.

Од 1951 година, тоа беше едно од првите интернати што понудија средно образование.

Училиштето имаше висока стапка на смртност, според извештајот на Националната комисија за вистина и помирување.

Управата на училиштето тврдеше дека по првите девет години од работењето, отпуштила 174 ученици, од кои 71 починале, но нема детални информации.

Интернатот Лебрет беше затворен во 1998 година, по 114 години работа.

Првите гробници откриени во 2021 година
Нерегистрираните детски гробови во градината на стариот црковен интернат во Канада за прв пат и беа откриени на јавноста на 29 мај 2021 година, кога во градината на едно училиште во Камлупс, Британска Колумбија беа пронајдени посмртните останки на 215 деца.

Во јуни 2021 година, во градината на интернатот Меривал во Саскачеван, беа откриени гробови со остатоци од 751 детски тела, кои ги немаше во ниту една официјална евиденција.

Посмртните останки на уште 182 деца беа пронајдени неколку дена подоцна во близина на училиштето Св. Југен во Британска Колумбија.

Локално племе во Пенелакат во истата канадска провинција, исто така, објави во јули 2021 година дека откриле посмртни останки на 160 деца во необележани гробници во дворот на училиштето и интернатот во црквата Купер.

Радарско скенирање на 14 од вкупно 470 хектари земјиште на црковното училиште и интернат Св. Јосип, пронајдени 93 необележани детски гробови.

Во истражувањето спроведено во провинцијата Саскачеван, 42 необележани гробови се пронајдени и во близина на црковниот интернат Форт Пели, а 12 такви гробови во просторот на дворот на црковниот интернат Свети Филип.

Уште 14 необележани детски гробови биле пронајдени и во дворовите на црковното училиште Гордонс во Саскачеван.

Најлошата злоупотреба на деца во канадската историја
Првиот од црковните интернати, кој се смета за место на најлошата злоупотреба на деца во канадската историја, беше отворен во раните 1880-ти, а последниот затворен во 1998 година.

Во тие училишта, каде што повеќе од 150.000 локални деца беа насилно одземени од нивните семејства, повеќето од децата беа малтретирани од свештеници, калуѓерки и други наставници со физичко, сексуално и психичко насилство.

Покрај злоупотребата на деца забележана од Комисијата за вистина и помирување формирана во 2010 година, утврдено е дека некои деца биле подложени и на медицински експерименти.

Канадската федерална влада официјално им се извини на жртвите од она што се случи во црковните интернати, каде што илјадници деца ги загубија животите од глад, студ и болести.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Во земјотресот беа оштетени и Цитаделата во Алепо и други знаменитости во Сирија

Тврдината во Алепо и неколку други археолошки локалитети во Сирија се оштетени од земјотресот што ја погоди Турција како и таа земја, а во...

Суд во Москва денеска во отсуство осуди на 9 години затвор популарна руска авторка на книги и телевизиски емисии за за готвење, новинарка и...

Суд во Москва денеска во отсуство осуди на 9 години затвор популарна руска авторка на книги и телевизиски емисии за за готвење, новинарка и...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img