25.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

196 случаи на Ковид-19, починато е едно лице

НАЈЧИТАНО

Министерството за здравство согласно податоците од Институтот за јавно здравје инфрмира дека во последните 24 часа регистрирани се нови 196 случаи на Ковид-19 од направени 2.067 тестови.

Од новите случаи, 105 се во Скопје, 30 во Битола, 13 во Прилеп, 11 во Охрид, седум во Куманово, по четворица во Штип и Виница, по тројца во Велес, Кичево, Струга и Гевгелија, по двајца во Кавадарци, Струмица и Ресен и по еден нов случај е регистриран во Гостивар, Кочани, Неготино и Свети Николе.

Од вкупниот број на позитивни (196), регистрирани се 38 реинфекции.

Регистрирани сe 23 оздравени пациенти од: Кавадарци – 7, Битола – 5, Делчево – 3, Велес -2, Гостивар, Кичево, Кочани, Гевгелија, Неготино и Ресен – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирано е едно починато лице од Битола (81г), во болнички услови.

Досега во земјата направени се вкупно 1.969.035 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица од почетокот на епидемијата изнесува 306.670, бројот на оздравени пациенти е 295.457, на починати 9.228, а бројот на активни случаи изнесува 1.985.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО