7.9 C
Ohrid
Thursday, December 1, 2022

13 наспрема 12 пратеници нејќат укинување на трговијата со руски енергенси

НАЈЧИТАНО

Комитетот за надворешна политика на Долниот дом на швајцарскиот Парламент го отфрли, со тесно мнозинство гласови, предлогот да се забрани директна и транзитна трговија со гас, нафта и јаглен од руски компании или поединци со блиски врски со Кремљ до крајот на војната во Украина.
Предлогот беше поднесен од социјалдемократите, а „против“ се изјаснија 13 пратеници, а 12 – „за“.

Швајцарија се придружи на санкциите на Европска Унија против стотици руски поединци и компании и замрзна имот во вредност од над шест милијарди долари.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО