20.9 C
Ohrid
Sunday, October 2, 2022

124 нови случаи на ковид-19, 7 лица го загубија животот

НАЈЧИТАНО

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа, направени се 1.209 тестови, регистрирани се 124 нови случаи на ковид-19, додека 7 лица го загубија животот.

Од вкупниот број на позитивни (124), регистрирани се 22 реинфекции, а 543 наши сограѓани во меѓувреме оздравеле.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 7 починати лица: две починати лица од Скопје на возраст од 36 и 74 години и по едно починато лице од Тетово (60), Битола (67), Прилеп (70) , Кочани (70) и Пробиштип (67).

Од пријавените лица сите се починати во болнички услови, а од министерството потврдија дека кај сите нив се регистрирани коморбидитети.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО