23.9 C
Ohrid
Monday, May 23, 2022

10 намирници кои можат да предизвикаат лош здив и 10 кои го решаваат тој проблем

НАЈЧИТАНО

Можеби се вкусни, но некои намирници може да бидат причина за вашиот лош здив. Некои намирници можеби се одговорни за оваа непријатна појава, додека други помагаат да се ослободите од лошиот здив. Ви пренесуваме листа на намирници кои треба да ги консумирате и кои треба да ги избегнувате.

Која храна предизвикува лош здив?
1. Конзервирана риба

Без разлика дали се работи за туна, аншоа или некоја друга риба, нивниот мирис е препознатлив, а исто така и вашиот мирис. Процесот на оксидација на рибата започнува веднаш штом ќе се стави во конзервата и токму тоа предизвикува силен мирис кој ќе остане во нашата уста.

2. Сирење

Сите сирења не се „смрдливи“, но некои видови се познати по силната арома. Кога бактериите ја разградуваат лактозата, липидите и протеините кои се наоѓаат во сирењето, се создава водород сулфид кој е одговорен за лошиот здив.

3. Алкохол

Тоа не е храна, но е честа причина за лош здив. Ако некогаш сте пиеле алкохол, сигурно знаете дека е многу тешко да се скрие неговиот мирис. Алкохолот делува и како диуретик, па ќе предизвика сува уста, а кога на устата и недостасува плунка за да се измие мирисот, лошиот здив ќе опстојува. Освен тоа, алкохолот се апсорбира во крвотокот и излегува низ белите дробови, па долго ќе го чувствувате неговиот „мирис“ во устата.

4. Кафе

Иако е пијалок, кафето мора да се најде на оваа листа и на сите ни е познат тој мирис на кафе. Самото кафе нема непријатен мирис, но се менува откако ќе се испие. Причината е слична на кафето: ја суши устата и на тој начин им овозможува на бактериите да се размножуваат.

5. Лук

Ако сте заклучиле дека лукот е причина за лошиот здив, не сте замислиле. Содржи два вида сулфурни соединенија кои кога ќе влезат во крвотокот минуваат низ желудникот и излегуваат од белите дробови, што значи дека некое време ќе „уживате“ во мирисот на лукот. Кога велиме некое време, мислиме на ден или два…

6. Рен

Алил изотиоцијанат е органосулфур кој доминира кај рен и е одговорен за неговиот силен мирис. Можеби не сте ги знаеле овие информации, но овој силен мирис служи за одбивање на гладните паразити од рен. Но, бидејќи рен може да се пофали со антиинфламаторни својства, понекогаш уживајте во него.

7. Лук

Неизбежната состојка во многу јадења, за жал, предизвикува и лош здив, а бидејќи содржи слични компоненти како лукот, резултатот е сличен.

8. Протеини

Дали некогаш сте слушнале за кето мирис? Тоа е резултат на кето диета која е полна со протеини. Не само што храната како што се јајцата, месото и млечните производи предизвикува мирис на амонијак, туку и масните киселини се разложуваат на кетони, што резултира со метален вкус во устата.

9. Лути пиперки

Ваквата храна ќе ви го покрие јазикот со силен мирис на зачини, а ако вие го почувствувате, верувајте, ќе го почувствуваат и другите.

10. Сос од домати

Тоа е најпопуларниот сос, но може да влијае и на здивот. Бактериите сакаат да се размножуваат во средина која е кисела, а освен тоа, доматите можат да предизвикаат враќање на киселината од желудникот во усната шуплина, што само ќе ја влоши ситуацијата.

Која храна може да ви помогне ако имате лош здив
1. Јаболка

Јаболкото не само што ќе го спречи одењето на лекар, туку и ќе помогне да се ослободите од наслагите на јазикот и со тоа да го освежите здивот. Џвакањето јаболка исто така го стимулира производството на плунка, со што се исфрлаат бактериите од усната шуплина.

2. Цреши

Акумулацијата на лоши бактерии на јазикот може да предизвика производство на метил меркаптан, непријатен гас кој има мирис на расипана зелка. Црешите се тие кои можат да го победат овој процес и да го неутрализираат мирисот.

3. Цимет

Циметот често се наоѓа во производите за освежување на здивот и тоа со добра причина. Циметот содржи есенцијални масла кои се борат против бактериите, а мирисот на овој зачин е толку пријатен и силен што ќе го потисне секој друг мирис.

4. Крцкав зеленчук

Моркови, целер, краставица – ова се намирници кои ќе го поттикнат производството на плунка и на тој начин ќе помогнат да се освежи здивот. Грицкањето на овие намирници ги чисти и вашите заби, а бидејќи некои содржат и големи количини вода, тие ќе ја спречат дехидрацијата.

5. Ѓумбир

Ѓумбирот е добро познат по смирувачките болки во стомакот, но можеби не сте знаеле дека ѓумбирот и чајот од ѓумбир можат да ги неутрализираат непријатните мириси? Неговите состојки, кои му даваат вкус, ги стимулираат ензимите во плунката кои ги разградуваат компонентите кои предизвикуваат лош здив, пишува Ordinacija.hr.

6. Зелен чај

Зелениот чај е полн со антибактериски компоненти кои ќе го скратат проблемот со лошиот здив од корен со намалување на развојот на бактерии за 30 проценти.

7. Зачини

Многу кратко – користете зачини како нане, периша, рузмарин или босилек за да го неутрализирате лошиот здив.

8. Зелени лиснати верверички

Покрај тоа што нуди грст здравствени придобивки, тој е одличен и за освежување на здивот.

9. Лимон и портокал

Витаминот Ц кој се наоѓа во лимонот ќе ги спречи бактериите да се размножуваат, но и ќе помогне во одржувањето на целокупното орално здравје.

10. Јогурт

Јогуртот е вкусен, и како со

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО