More

Фудбалерот на Њукасл арогантно го испровоцира Хрватот по црвениот картон

spot_img

Фудбалерите на Њукасл го победија Саутемптон со 1:0 во првиот натпревар од полуфиналето на Карабао купот, а натпреварот го одбележа хрватскиот фудбалер Дује Ќелета-Цар, кој заработи црвен картон.

Покрај Ќелета-Цара, првиот старт во Саутемптон го имаше и поранешниот играч на Динамо, Мислав Оршиќ, но нема да се сеќава на едниот или на другиот натпревар.

Оршиќ беше отстранет од тренерот по еден час, а Ќалета-Цар беше исклучен од судијата поради исклучување во 86. минута. Сепак, повеќе од самото испраќање, веројатно го изнервирало дрското однесување на познатиот провокатор на Њукасл.

Тој и мавна на Цара додека го напушташе тревникот
    Крилниот напаѓач на Њукасл, Џејкоб Марфи, надмено го понижи додека го напушташе теренот. Ќалета-Цар го доби првиот картон во првото полувреме, а вториот пет минути пред крајот на натпреварот. Неговиот прекршок предизвика стампедо од двете страни, а разбеснетиот Ќалета-Кар се справи со неколку играчи на Њукасл.

Марфи го искористи тоа и додека го напушташе теренот, арогантно мавташе по својот пат. Ќалета-Кар фрли нешто кон него, но неговото лице покажуваше нервоза. Не беше единствениот кој се обиде да го вознемири нашиот повремен претставник, другите играчи на „Страчки“ исто така му мавтаа додека го напушташе теренот.