Пресврт на Реал за историја! Бенезма постигна гол за финалето на Лигата на шампионите

Реал Мадрид е вториот финалист во Лигата на шампионите. Тие играат со Ливерпул на Стад де Франс на 28 мај.

Ливерпул во вторникот го прегази Виљареал, а денеска му се придружи и Реал Мадрид кој по продолженијата на „Сантијаго Бернабеу“ го победи Манчестер Сити со 3-1, со што го надополни поразот од 3-4 во првиот натпревар.

Сити поведе во 73. минута со голот на Ријад Махрез, но Реал го сврте резултатот во шеснаесетникот со головите на Родриго (90, 91 + 2) и дојде до продолжение. Карим Бензема од пенал во 95. минута ги постави конечните 3-1.

Лука Модриќ за „кралскиот клуб“ настапи до 75. минута.Тоа ќе биде трето финале меѓу Црвените и Кралскиот клуб. Ливерпул во 1981 година славеше со 1-0, додека Реал во 2018 година беше подобар со 3-1.

Ливерпул стигна до финалето со две победи против Виљареал. Тој победи со 2-0 на Енфилд и 3-2 за возврат во вторникот.

Домаќинот поведе во третата минута со голот на Буле Дие, а на 2-0 зголеми Френсис Кокелин во 41. минута. Ливерпул намали во 62. минута преку Фабињо, Луис Дијаз погоди за 2-2 во 67. минута, а Санио Мане ги постави гостите во 74. минута. Виљареал играше со играч помалку по 86 минути по исклучувањето на Етјен Капуе.

Тоа ќе биде рекордно 17. финале на „Кралскиот клуб“, кој е рекордер по бројот на освоени европски титули, дури 13.

Ливерпул, пак, ќе го игра своето десетто финале, а досега тимот од „Енфилд“ славел шест и три пати загубил.