НБА плеј-оф: Далас разбиен во Феникс, Фила во Мајами

Далас Меверикс загуби со 110-80 во Феникс од Санс и сега губат со 3-2 во полуфиналето на Западот. Во полуфиналето на истокот, Мајами на домашен терен ја совлада Филаделфија со уште поубедлива разлика од 120:85.

По двете победи на Сиксерс на домашен терен во Филаделфија, Мајами стана сериозен на домашен паркет. Направија 35 разлика во петтиот натпревар, а најзаслужен за тоа беше Џими Батлер со 23 поени. Макс Струс додаде 19 со десет скока. Мајами доминираше уште од самиот почеток и само ја одржуваше разликата, за домашните да дадат дополнително гас во последната делница.

Клучот на овој меч за победата на Хит беше и нападот без глава на Филе, а Хитси ги запреа Џоел Ембиид и Џејмс Харден кои заедно дадоа само 31 поен. Хит, пак, имаше седум двоцифрени играчи. И Мајами драстично го подобри својот шут за три. Во Филаделфија тој тим шутираше само 21 отсто од периметарот, а во петтиот натпревар беше близу 40 отсто.

Слично нешто се случи и во Феникс. Далас беше распуштен во Аризона по два триумфа на домашен терен, но за разлика од Сиксерси, тие сепак одиграа добро прво полувреме. Мавс не се појавија во вториот во кој дадоа само мизерни 34 поени. Феникс имаше серија од 19:5 во третата четвртина по што Далас никогаш не се врати во живот.

Девин Букер постигна 28 поени, ДеАндре Ајтон 20, додека Лука Дончиќ кај Далас постигна 28 поени со 11 скока. Маверикс имаа само 38 проценти од ударите од игра на овој натпревар. Дејвис Бертанс имаше десет поени, а во игра не влезе Бобан Марјановиќ.