На денешен ден пред 13 години фудбалската репрезентација на Босна и Херцеговина одигра квалификациски натпревар за Светското првенство 2010 година во Јужна Африка против селекцијата на Белгија

На денешен ден, пред 13 години, фудбалската репрезентација на Босна и Херцеговина одигра квалификациски натпревар за Светското првенство 2010 година во Јужна Африка против селекцијата на Белгија.Натпреварот се одигра во Кристал Арената, пред 20.800 навивачи во Генк, а еден човек стана идол на нацијата – се вика Един Џеко.

Тогаш Босна и Херцеговина, предводена од легендарниот Мирослав Чиро Блажовиќ, ја совлада силната Белгија со 4:2, а Џеко постигна гол и асистираше важен дел од победата, а го доби и прекарот што го носи и денес – Дијамант!

Него му го претстави коментаторот Марјан Мијаиловиќ кој тогаш го пренесуваше натпреварот заедно со повредениот Ведад Ибишевиќ.

Таа во седмата минута ја доведе Босна и Херцеговина на големо изненадување на фудбалската јавност. Сенијад Ибричиќ ја предводеше акцијата на Змејовите, Звјездан Мисимовиќ во негов стил загуби од Џеко, кој ја погоди вилушката од голот на Стијн Стијнен.

Тоа беше резултат и на првиот дел, а Белгија го израмни резултатот во 65. минута преку Маус Дембеле. Во тоа време малку страв навлезе кај нашите навивачи, но „воините“ на Чиро Блажевиќ решија да покажат дека тоа е нивна ноќ и мечот го решија за само 12 минути.

Јахиќ погоди во 74. минута по втората асистенција на Звјездан Мисимовиќ, Златан Бајрамовиќ во тогашните квалификации го постигна својот прв гол во 81. минута, а одлична партија круниса Звјездан со гол во 86. минута.

Сè што успеаја Белгијците до крајот беше гол од белата точка на Весли Сонк.

Змејовите потоа завршија како второпласирана репрезентација во квалификациската група Е зад првопласираната Шпанија, а за жал Португалија не спречи во плеј-офот.

Џеко за репрезентацијата дебитираше на 2 јуни 2007 година против Турција, а веќе на своето деби се запиша во листата на стрелците. Во меѓувреме, речиси 15 години подоцна, за репрезентацијата одигра 119 натпревари и постигна 60 голови.