More

Македонија загуби во Букурешт, но обезбеди двомеч со Чешка

spot_img

Македонија избори меч во следниот круг од баражот за пласман на Светското првенство (СП) во 2023 година, иако македонските ракометари одиграа полош меч во Романија и загубија со 24-22, но минавме понатаму благодарение на триумфот од првиот натпревар (30-22).

Македонските ракометари имаа добар старт и серија од 3-0, која им донесе водство од 5-2, но Романија се разбуди, па набрзо израмни на 7-7, додека на полувремето резултатот беше 12-12.

Нашиот напад не беше најдобар во второто полувреме, па тоа на средината на вториот дел им дозволи на Романците да создадат предност од 19-16, но Македонија не дозволи сензација, па успешно се бранеше и потоа израмни на 2-21.

Романија во нападот тргна со сите сили и стигна до посакуваната победа од 24-22, меѓутоа тоа не им беше доволно да изборат место во следната фаза и дуел против Чешка.

Најефикасен кај нас беше Лазаров со шест гола од 11 обиди, шест на спротивната страна постигна и Хавиер Хумет кој го пропушти натпреварот во Скопје.

Избраниците на селекторот и капитен, Лазаров првиот меч против Чешка се игра на 13 април во Злин, реваншот е на 17 во Скопје.