Зверев веднаш отпадна во Индијан Велс

Големо изненадување во пустината – третиот тенисер во светот Александар Зверев е елиминиран во второто коло на Мастерсот во Индијан Велс. Домашниот тенисер Томи Пол беше подобар од него со резултат 2-1.

Пол славеше во сетови 6:2, 4:6, 7:6 (2) по два часа и 19 минути игра, па во следното коло ќе игра против Австралиецот Алекс Де Минор, кој со 2:0 го елиминира сонародникот Џон Милман во сетови (7: 6, 6: 3).

* Кецмановиќ се сврте против Чилиќ

Ова беше прв дуел на АТП турнир за Зверев по казната што следуваше поради скандалозното однесување на турнирот во Акапулко, кога со рекет удри во столчето на кое седеше судијата на натпреварот во двојки. Во меѓувреме одигра два меча во Дејвис купот за германската репрезентација и двата пати победи.

Зверев се мачеше, пред се со вториот сервис, а треба да се нагласи дека Пол, 39. играч во светот, навистина одлично се врати. Тој двапати во првиот сет му го одзеде сервисот на тенисерот на Хамбург и лесно поведе со 1-0, а во вториот сет реши брејк во десетиот гем кога Зверев ја искористи првата брејк топка, исто така сет топка.

Размената на брејкови (шести и седми гемови) беше забележана во третиот сет, но германскиот претставник не беше сконцентриран во тај-брејкот – Пол ја искористи втората меч топка за голем успех.

На другите натпревари одиграни ноќта меѓу неделата и понеделникот беа забележани следниве резултати:

Матео Беретини – Холгер Руна 2-1 (6: 3, 4: 6, 6: 4);

Брендон Накашима – Френсис Тиафо 0-2 (4:6, 4:6);

Алекс Де Минор – Џон Милман 2-0 (7:6 (4), 6:3);

Џордан Томпсон – Григор Димитров 0-2 (6:7 (3), 2:6);

Пабло Карењо-Буста – Хауме Мунар 1-2 (6: 4, 5: 6, 6: 7 (4)).

Следете го Индијан Велс во преноси во живо исклучиво на каналите на Sport Club.